آرتروز فک چیست

بیماری مفصل فک؛ علل و راه حل درمان آرتروز فک – onlinesalamat.com آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟ گیر کردن فک موقع باز و بسته کردن دهان – مجله … 10 درمان خانگی درد فک صورت – tebyan.net آرتروز فک چیست | مجله اینترنتی حکمت 20 آیا شما مبتلا به "آرتروز فک" هستید؟ آرتروز فک – akairan.com مفاهیم: آرتروز چیست؟ – hamshahrionline.ir آرتروز چیست؟ علایم، دلایل و درمان آرتروز – راستینه – …

مفصل فک یا اصطلاحاً مفصل تمپورومندیبولار ، باعث اتصال فک پایین به استخوان گیجگاهی جمجمه میشود . این مفصل به فک اجازه میدهد که در تمام جهت ها حرکت نموده و بنابراین دندانها بتوانند به راحتی غذا را گاز گرفته و بجوند .
در بیماریهای مفصل فک ، مفصل ، عضلات و لیگامانهایی که کنترل مفصل را به عهده دارند ، به خوبی با یکدیگر کار نکرده و باعث ایجاد درد میشوند . این مشکل در خانمها 3 برابر بیشتر از آقایان شایع است .

بیماری مفصل فک بیشتر به علت اسپاسم ، گرفتگی عضلاتی که برای جویدن به کار می روند ایجاد می شود که این وضعیت اغلب بر اثر دندان قروچه و یا فشردن فک ها به روی هم بروز می کند . فشردن فک ها به روی هم و دندان قروچه ممکن است در مواردی که استرس فرد زیاد می شود ایجاد گردد .

جویدن بد غذا باعث فشار آوردن بر روی عضلات فک شده و ممکن است باعث بیماری مفصل فک شود . همچنین ضربات وارده به سر ، فک یا گردن که باعث جابه جایی مفصل می شود . می تواند موجب بروز بیماری مفصل فک شود . در موارد نادری ، آرتریت (آرتروز) می تواند باعث بروز این مشکل شود .

علائم بیماری مفصل فک
اگر شما دچار بیماری مفصل فک هستید ممکن است یک یا چند علامت زیر را داشته باشید :
* سر درد
* حساس شدن و درد عضلات
* درد صورت
* درد شدید در نزدیکی گوش ها

در بعضی موارد ، درد بر اثر جویدن و یا باز کردن بیش از حد دهان در هنگام خمیازه کشیدن ایجاد می شود . هم چنین ممکن است در باز کردن دهان مشکل ایجاد شود ، فک قفل شود و یا به هنگام باز و بسته کردن دهان ، صداهایی از مفصل فک ایجاد شود .

درمان
دندانپزشک ممکن است برایتان در خواست یک عکس رادیوگرافی پانورامیک از دهان و فکتان نماید . همچنین ام آر آی ( MRI ) از مفصل فک نیز ممکن است درخواست شود .
درمان بیماری مفصل فک با هدف از بین بردن اسپاسم و گرفتگی عضلات و نیز تسکین درد انجام می شود . خود بیمار نیز می تواند برای رفع این مشکل اقداماتی انجام دهد که عبارتند از :

گذاشتن یک حوله گرم و مرطوب بر روی صورت ماساژ دادن عضلات صورت خوردن غذاهای نرم و قرار دادن وسیله ای در دهان درهنگام شب تا از بروز دندان قروچه در هنگام خواب جلوگیری شود . خوردن داروهای مسکن مثل آسپرین و استامینوفن نیز ممکن است کمک کننده باشد .اگر گرفتگی عضلات شدید باشد ، دندانپزشک ممکن است یک داروی شل کننده عضلات مثل متوکاربامول تجویز نماید . اگر استرس شما باعث بروز این مشکل شده است ، تمرینات آرامش اعصاب ممکن است برایتان مفید باشد .
اگر عدم جفت شدن دندانهایتان باعث بروز این وضعیت شده است ، دندانپزشک ممکن است برایتان سیم های ثابت یا متحرک ارتودنسی بگذارد .

از هر چهار نفری که به بیماری مفصل فک دچار میشوند ، سه نفرشان با انجام درمان در طی سه ماه بهبود می یابند . با اینحال در بعضی موارد ، مشکلات بیماران برطرف می گردد و نیاز به انجام عمل جراحی ترمیم مفصل فک پیدا می شود

نظرات کاربران درباره این مطلب :

هدیه مصلحی فرد [ 1394-03-11 ]
با سلام و عرض ادب، هزینه درمان بیماری های مرتبط با tmj در ایران بسیار سنگین است که در حال حاضر فقط در کلینیک ها و مطب های خصوصی تهران ارائه می شوند، وزارت بهداشت تاکنون هیچ اقدامی برای ارائه تسهیلات در بیمارستان ها و درمانگاه های دولتی انجام نداده و بیمه پذیرفته نمی شود، بطوریکه هیچ بیمارستان یا درمانگاه دولتی دستگاه مشاهده عملکرد مفاصل یا دردسنج ندارند: – درمان فیزیوتراپی، جلسه ای 65هزارتومان – درمان تزریق استرویید: جلسه ای 100هزارتومان – درمان لیزر، جلسه ای 250هزارتومان – درمان تزریق بوتاکس: جلسه ای 600هزارتومان – جراحی لاپاروسکوپی شستشوی مفصل: 3.8میلیون تومان حقیقتا پولی که پزشکان در این آشفته بازار می اندوزند صحیح نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتروز فک چیست

بیماری مفصل فک؛ علل و راه حل درمان آرتروز فک – onlinesalamat.com آرتروز فک چیست | مجله اینترنتی حکمت 20 آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟ آیا شما مبتلا به "آرتروز فک" هستید؟ توصیه های پزشکی 1 – بيماري مفصل فک؛ علل و راه حل بیماریهای مفصل فک – پزشک آنلاین آرتروز فک – akairan.com آرتروز چیست؟ علایم، دلایل و درمان آرتروز – راستینه – … مفاهیم: آرتروز چیست؟ – hamshahrionline.ir

بیماری مفصل فک؛ علل و راه حل

آرتروز فک چیست

یکی از شایع‌ترین مشکلات سیستم جونده، عدم عملکرد صحیح مفصل گیجگاهی فکی است که نیاز به تشخیص به موقع و درمان توسط دندانپزشک را دارد. شیوع این بیماری در بزرگسالان ۲۷ تا ۷۰ درصد …

یکی از شایع‌ترین مشکلات سیستم جونده، عدم عملکرد صحیح مفصل گیجگاهی فکی است که نیاز به تشخیص به موقع و درمان توسط دندانپزشک را دارد. شیوع این بیماری در بزرگسالان ۲۷ تا ۷۰ درصد و در کودکان ۱۴ تا ۲۰ درصد است….

بسیاری از افراد متاسفانه مدت زمان زیادی از عوارض این بیماری رنج می‌برند، زیرا بنا به دلایلی همچون مراجعه نکردن به موقع، تشخیص نادرست توسط پزشک معالج و نیز تنوع و پیچیدگی‌ علایم کلینیکی آن، شروع به درمان‌های جانبی کرده و یا مجبور به پذیرش این نقص می‌شوند. از جمله بیماری‌هایی که علایم کلینیکی آنها مشابه عدم عملکرد این مفصل است، می‌توان نورآلژی (دردهای معروف)،‌ آرتریت (التهاب مفصل)، آرتروز و بسیاری دیگر از بیماری‌های ناحیه سر و گردن را نام برد که به همراه درد، صداهای مفصلی و محدودیت در باز کردن دهان با یا بدون درگیری عضلات هستند. در برخی افراد بروز این عارضه موجب درگیر شدن بیماران و ازکارافتادگی کامل آنها شده است. گاهی علایم این بیماری در فرد سالم به طور غیرمنتظره بروز کرده و گاهی اوقات نیز به طور ناگهانی این نشانه‌ها در فرد بیمار حذف می‌شود. تشخیص این بیماری با روش‌های پیشرفته در مراحل اولیه و درمان به موقع آن نتایج امیدوار کننده‌ای به همراه خواهد داشت.

مفصل گیجگاهی فکی

مفصل گیجگاهی فکی از سر مفصل (کندیل)، حفره مفصلی (فوسا)، دیسک مفصلی و لیگامان‌ها تشکیل شده است. مفصل گیجگاهی فکی به منزله مرکز فعالیت‌‌های سیستم جونده است. حرکت این مفصل به وسیله عضلات جونده، فکی و عضلات کمکی انجام می‌گیرد. باید این مطلب را یادآور شد که هر نوع حرکت فک پایین توسط پیچیده‌ای متشکل از عضلات و اعصاب کنترل می‌شوند. ویژگی‌ اصلی این مفصل، فعالیت همزمان و یکسان مفصل‌های چپ و راست هنگام باز و بسته شدن دهان است، یا به عبارت دیگر هر نوع حرکتی در مفصل یک طرف به همراه حرکتی متقابل در طرف دیگر است.

پس هر گونه جابه‌جایی یا آسیب‌دیدگی مفصل در یک طرف موجب درگیر شدن طرف مقابل نیز می‌شود. در این حالت همواره شکایت بیمار با وضعیت موجود مطابقت نداشته و ممکن است از طرفی که مفصل آسیب بیشتری دیده شکایت کمتری داشته باشد. از عوامل تاثیرگذار در عملکرد این مفصل، وضعیت دندان‌ها، شکل قوس دندان‌ها، ارتفاع و ابعاد آنها است. طی زندگی و با مرور زمان موقعیت و ابعاد دندان، به علت جا‌به‌جایی و ساییدگی در حال تغییر هستند که نتیجه آن به دنبال تغییر عملکرد عضلات و فک‌هاست که در بیشتر افراد این تغییرات یکدیگر را جبران کرده و علایمی از بیماری را نشان نمی‌دهند. اما در برخی موارد به خصوص هنگام ایجاد تغییری ناگهانی در رابطه دندان‌ها با یکدیگر یا فک‌ها یا استرس شدید، امکان بروز گرفتگی عضلات (اسپاسم) یا سایر مشکلات عصبی عضلانی وجود دارد. صداهای مفصلی هنگام باز و بسته کردن دهان از علایم اولیه بروز مشکلات مفصل گیجگاهی فکی هستند.

این صداها در شروع بیماری به صورت واضح هنگام باز کردن و گاهی هنگام بستن دهان یا هر دو حالت به گوش می‌رسند، با پیشرفت بیماری، وضوح صداها کم شده اما تعداد آنها افزایش می‌یابد. معاینه این بیماران با هدف تشخیص دقیق و تعیین وجود عوامل مختلف و سایر اعضای آسیب دیده انجام می‌گیرد. آسیب‌دیدگی و وابستگی آن با سایر اعضای بدن بررسی شده و در صورت وجود اختلالاتی در سایر اعضا نسبت به درمان آنها، بیمار به دیگر متخصصان ارجاع داده می‌شود. بیماران قبل از مراجعه به پزشک باید به عوامل تاثیرگذار تشدید یا بهبود وضعیت و همچنین درد، وجود دندان قروچه یا فشردن بی‌هدف و دندان‌ها هنگام بیداری، نحوه تغذیه، شرایط روحی و میزان استرس توجه کافی داشته باشند. در صورت وجود مشکلاتی از این قبیل، هم‌زمان با دندانپزشک بیمار تحت درمان توسط متخصص داخلی، مغز و اعصاب و گوش و حلق و بینی نیز قرار می‌گیرد. چهار علت اصلی این بیماری عبارت است از: دندان‌های نامرتب، مفصل گیجگاهی آسیب‌دیده، اشکال در عملکرد عضلات و استرس و هیجان.

درمان و حذف یکی از علل بالا به تنهایی موجب بهبود کامل بیمار نشده و ممکن است به طور مقطعی علایمی از آن را کاهش داده یا از بین ببرد. بنابراین درمان قطعی این بیماران دربرگیرنده درمان هر چهار مورد مذکور در درجات مختلف است.

دکتر سیامک جهان‌آرا

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *