اش رشته نذري براي 100نفر

آش رشته برای 30 تا 40 نفر – تجربیات آشپزی من آش رشته نذری برای 100 نفر – سایت آشپزی – دستور … مواد لازم برای آش رشته 100نفر – vazeh.com طرز تهیه آش رشته نذری – آسمونی مطبخ خاله خانم – آش رشته پختن طرز تهیه آش رشته به همراه تزیین برای نذری آش رشته | سوپ و آش ميخوام آش رشته نذري درست كنم خبره ها بيان تو. – … قيمه نذري، 315 هزار تومان – shafaf.ir تهیه آش رشته برای 60 نفر – vazeh.com

آش رشته
آش رشته از معروف‌ترین آشهای ایرانی است. این آش را غالباً با کشک و گاهی با سرکه و حتی ترشی می‌خورند. بسته به عادت‌های خانوادگی از این غذا به عنوان پیش غذا یا غذای اصلی استفاده می‌شود.

اش رشته نذري براي 100نفر

اگر چه آش رشته جایگاه ویژه ای در سفره افطار ماه رمضان دارد و از آن به عنوان پیش غذا استفاده می‌ شود، اما در بقیه ایام سال و ماه های محرم و صفر هم آش نذری بسیار پرطرفدار است.

مواد لازم برای 30 تا 40 نفر:

لوبیا قرمز : 700 گرم
عدس : 700 گرم
نخود :400 گرم
لوبیا چیتی :100 گرم
پیاز : 4 عدد بزرگ
سیر : 5 عدد
سبزی آش : یک کیلو
کشک :350 گرم
زرد چوبه :3 قاشق مربا خوری
فلفل سیاه : یک ونیم قاشق مربا خوری سر صاف
زیره سیاه : یک قاشق مربا خوری سر صاف
چهارزیره:نصف قاشق مربا خوری
پودر لیمو ترش : دو قاشق غذا خوری سر صاف
نمک : به میزان لازم
روغن : به میزان لازم
نعنا : 4 قاشق غذا خوری
رشته آش :1500 گرم
آرد : به میزان لازم

طرز تهیه :
1. از 24 ساعت قبل حبوبات را جداگانه در آب خیس کرده وسه چهار دفعه آب آنها را عوض می کنیم .تقریبا حداقل 7 یا 8 ساعت خیس کردن حبوبات کافیست .سپس لوبیا ونخود ولوبیا چیتی را با هم می گذاریم بجوشد .آب جوشیده شده اول را دور میریزیم ودوباره می گذاریم با آب جدید بجوشد تا نفخی ایجاد نکند .تقریبا 3یا 4 ساعت زمان پخت آن طول می کشد .در مرحله آخر پخت وقتی لوبیا و نخود پخته شد عدس را به آن اضافه کرده ومی گذاریم بپزد . چون عدس زودتر پخته می شود .

2. در فاصله ای که حبوبات می پزد پیز ها را خلالی یا نگینی خرد کرده ودر روغن تفت می دهیم تا جایی که نسوزد وخوب تفت بخورد .سیر را نیز خرد کرده وجدا گانه تفت می دهیم .سپس پیاز وسیر را با هم مخلوط کرده وادویه جات را غیر از پودر لیمو ترش به آن اضافه کرده وتفت کوتاهی می دهیم .

3. نعنا را نیز با چند قاشق روغن تفت کوتاهی می دهیم .نعناخیلی زود می سوزد فقط همین که در روغن مخلوط شود کافیست.

اش رشته نذري براي 100نفر

4. بعد از پخت حبوبات قابلمه بزرگی تهیه کرده وآن را تا نیمه آب می کنیم وقتی آب به جوش آمد، حبوبات پخته شده وپیاز داغ وسیر داغ را در آن می ریزیم ومی گذاریم خوب بجوشد .سپس رشته آش را به سه قسمت خرد می کنیم که در آش منظره زشت و کشیده نداشته باشد وخیلی هم خرد نشده باشد .سپس رشته ها که تقریبا پخته شد سبزی آش را به آن اضافه کرده ومنتظر می شویم تا آش جا بیفتد وبهم میزنیم .اگر بعد از پخت رشته آش شل بود ،4 یا 5 قاشق آرد را با کمی آب مخلوط کرده وداخل آش حل می کنیم پودر لیمو ترش را نیز به آش اضافه کرده وخوب هم می زنیم.

5. مرحله آخر کشک حل شده در آب ونعنای تفت داده شده در روغن را به آش اضافه کرده وخوب هم می زنیم .اگر باز هم احساس کردیم که رشته ها پخته شده ولی هنوز آش جا یفتاده است کمی دیگر آرد را در آب حل کرده وبه آن اضافه می کنیم .آخر سر هم نمک را به آش اضافه کرده تا میزان شوری آش اندازه باشد چراکه بعضی از کشک شور هستند .

نکته:
1- برای خوشمزه ومقوی تر شدن آش می توانید از آب قلم گوساله پخته شده نیز استفاده کرد

2- برای اینکه بفهمیم آش جا افتاده باید روی آش لعابی رقیق فراگرفته باشد وآش در حال چسبیدن به ته قابلمه باشد ورشته نباید بوی خامی بدهد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *