بهترين لاستيک براي رينگ 16

انتخاب بهترين رينگ و لاستيك براي 206 [آرشیو] – … انتخاب بهترين رينگ و لاستيك براي 206 انتخاب بهترين لاستيك براي 206 [آرشيو] – IrPlaces انتخاب بهترين رينگ و لاستيك براي 206 [آرشیو] – … رینگ اسپورت 17 برای 206 واضح چهار حلقه لاستيک و رينگ – شیپور فروش رینگ و لاستیک اسپرت 206 رينگ و لاستيک اسپرت.. : مباحث فنی و تخصصی … رینگ و لاستیک مناسب برای لوگان قیمت روز لاستیک انواع خودرو در ایران

آشنایی با رینگ و لاستیک مناسب

اگر قصد تعویض لاستیک فابریک و انداختن لاستیک پهن یا اسپورت در زیر خودروی خود دارید، این متن با ارائه یک مثال، کمک خوبی به شما می‌کند. اما پیش از پرداختن به اصل موضوع، ابتدا لازم است با موارد زیر آشنا شوید:

– آشنایی با اندازه لاستیک

– تفاوت لاستیک پهن و اسپورت

آشنایی با اندازه لاستیک

اگر به نوشته‌های روی لاستیک خودرو دقت کرده باشید در کنار نام تجاری لاستیک، یک سری علایم و اعداد دیگر در کنار آن نوشته شده است که بد نیست با این اعداد و علایم آشنایی پیدا کنید.

این اعداد و علایم روی لاستیک‌های مختلف با هم فرق دارند، ولی تقریبا همگی تا حد زیادی یک معنی و مفهوم را بیان می‌کنند.مثلا روی لاستیک فابریک پژو 405 GLX عبارت زیر حک شده است:

185/75R14

عدد اول یعنی 185: پهنای لاستیک بر حسب میلی‌متر است.

عدد دوم یعنی 75: فاق لاستیک (ارتفاع لاستیک از لبه رینگ تا لبه بالایی آن) است که بر حسب درصدی از پهنا بیان می‌شود.

حرف R: نشان دهنده رادیال بودن لاستیک است.

عدد سوم یا همان 14: قطر رینگ بر حسب اینچ است.

تفاوت لاستیک پهن و اسپورت

لاستیک پهن: لاستیک پهن به لاستیکی گفته می‌شود که فقط پهنای آن نسبت به لاستیک فابریک تفاوت دارد. در صورت استفاده از لاستیک پهن، با توجه به پهنای آن، توصیه می‌شود از رینگ پهن مناسب استفاده شود.

مثال: به عنوان مثال، برای پژو 405 GLX با لاستیک فابریک 185/75R14 لاستیک 205/75R14 یک لاستیک پهن به حساب می‌آید.

نکته‌های منفی

1. انتخاب لاستیک‌های با پهنای خیلی زیاد ممکن است باعث برخورد آن‌ها به گلگیر شود. این مشکل به ویژه در مورد چرخ‌های جلو در هنگام دور زدن ممکن است رخ دهد.

2. افزایش سطح تماس لاستیک‌های پهن با سطح جاده و در نتیجه افزایش اصطکاک، باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود.

نکته‌های مثبت

1. با توجه به اینکه فاق لاستیک پهن نسبت به لاستیک فابریک تفاوت نمی‌کند، استفاده از این لاستیک، باعث افزایش آسیب‌دیدگی جلوبندی خودرو نمی‌شود، بلکه در اغلب موارد با توجه به پهنای بیشتر باعث کاهش این آسیب دیدگی می‌شود.

2. از آنجا که لاستیک‌های پهن، سطح تماس بیشتری با جاده دارند، پایداری خودرو در هنگام رانندگی با این لاستیک‌ها بیشتر است.

لاستیک اسپورت: لاستیک اسپورت به لاستیکی گفته می‌شود که قطر رینگ آن بزرگتر از رینگ فابریک می‌باشد. در نتیجه، برای اینکه قطر بیرونی لاستیک تغییر نکند، فاق آن باید کوتاه‌تر باشد. در اغلب موارد، پهنای لاستیک‌های اسپورت نیز بیشتر از لاستیک فابریک می‌باشد.

مثال: برای پژو 405 GLX با لاستیک فابریک 185/75R14 لاستیک 205/45R16 یک لاستیک اسپورت به حساب می‌آید.

نکته‌های منفی

1. در هنگام تعویض لاستیک فابریک و انتخاب لاستیک اسپورت، باید رینگ‌های فابریک خودرو نیز تعویض شود.

2. استفاده از لاستیک اسپورت با فاق خیلی کوتاه، لرزش و تکان‌های ناشی از دست‌اندازها و چاله‌ها را به بدنه و سرنشینان منتقل کرده و آسیب‌دیدگی جلوبندی خودرو را افزایش می‌دهد.

نکته‌های مثبت

1. با توجه به اینکه اغلب خودروسازان داخلی، خودرو‌ها را با رینگ‌های ساده به مشتری تحویل می‌دهند، نصب رینگ‌های اسپورت، زیبایی خاصی به خودرو می‌بخشد.

2. از آنجا که اغلب رینگ‌های اسپورت از آلیاژ‌‌های سبکی ساخته می‌شوند، استفاده از این رینگ‌ها باعث کاهش نیروی مورد نیاز برای حرکت خودرو و در نتیجه کاهش مصرف سوخت آن می‌شوند.

محاسبه ابعاد لاستیک اسپورت

لاستیک اسپورت مورد نظر شما دارای سه معیار پهنا، فاق و قطر رینگ است. در هنگام انتخاب لاستیک اسپورت، اغلب افراد با داشتن پهنا و قطر رینگ، در انتخاب فاق مناسب دچار مشکل می‌شوند. در این بخش روش محاسباتی ساده‌ای برای به دست آوردن فاق مورد نظر ارائه شده است.

در مرحله اول، قطر بیرونی لاستیک فابریک باید محاسبه شود و در مرحله بعد با داشتن پهنا و قطر رینگ لاستیک اسپورت، فاق آن را به دست می‌آوریم.

محاسبه قطر بیرونی لاستیک فابریک

با توجه به شکل و اندازه نمونه داده شده در زیر، برای انتخاب لاستیکی غیر از لاستیک فابریک ابتدا در سه مرحله زیر، قطر بیرونی لاستیک فابریک محاسبه می‌شود..

بهترين لاستيک براي رينگ 16

185/75R14

الف. ارتفاع فاق: عدد اول ضربدر عدد دوم تقسیم بر 100

ب. قطر رینگ بر حسب میلی‌متر: عدد سوم یعنی قطر رینگ بر حسب اینچ ضربدر 25.4

ج. قطر بیرونی لاستیک: مجموع 2 فاق و قطر رینگ

برگرفته شده از : Bashomam.blog.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *