خاتمی خوانساری زندگینامه

دفتر حفظ و نشر آثار استاد سید مرتضی خاتمی خوانساری سید مرتضی خاتمی خوانساری … -پایگاه اطلاع رسانی … پایگاه اطلاع رسانی سید علی خاتمی – ALMAREFAT.IR سخنرانی هایی از استاد سید مرتضی خاتمی خوانساری … پایگاه اطلاع رسانی حجة الاسلام والمسلمین سید علی خاتمی زندگینامه: سید محمد خاتمی (۱۳۲۲-) راسخون – یار همیشه همراه : استاد سید مرتضی خاتمی خوانساری پایگاه اطلاع رسانی استاد حاج سید مرتضی خاتمی خوانساری زندگینامه سید محمد خاتمی – آسمونی استاد سيد مرتضي خاتمي: بهتر از حضرت آيت الله …

زندگینامه استاد حاج سید مرتضی خاتمی خوانساری

بسم الله الّرحمن الّرحیم

حضرت استاد در تاریخ هشتم دی ماه سال یکهزار و سیصد و بیست و دو هجری شمسی مصادف با دوم محرم الحرام سال ۱۳۶۳ هجری قمری در روستای قودجان از توابع شهرستان خوانسار استان اصفهان، دیده به جهان گشودند.

ایشان تحصیلات دوره ابتدایی را در همان زادگاهشان سپری کردند

و در سن ۱۱ سالگی به جهت ادامه تحصیل عازم شهر تهران گشتند و در آنجا نزد برادر بزرگترشان ، با تحمل رنجها و سختیهای بسیار به ادامه تحصیلات پرداخته

و در سال ۱۳۴۱ موفق به اخذ مدرک دیپلم از مدرسه دارالفنون گشتند. ایشان در آزمون کنکور سراسری در همان سال شرکت کرده و موفق به کسب رتبه دوم کنکور کشوری گشته و در دانشکده علوم در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل گشتند.

اما علاقه شدید و مثال زدنی ایشان به یادگیری و تحصیل علوم دینی و فقهی و تعلیم و تعلّم قرآن مجید، ایشان را بر آن داشت که تمامی وقت خویش را صرف یادگیری و مطالعه دروس دینی کند. لذا ایشان بعداز حدود چند ماه تحصیل در دانشگاه ، از آن مرکز انصراف داده و به طور جدی و با تلاش و کوشش بسیار شروع به تعلیم علوم دینی نمودند.

ایشان در ابتدای امر علوم ابتدایی چون ادبیات عرب، منطق ، مقداری از احکام و کتاب شرایع الاسلام را در مدرسه مرحوم حضرت آیت الله مجتهدی تهرانی که این دروس را خود معظم له تعلیم می فرمودند ، فرا گرفته.

پس از گذراندن این دوره زمینه آشنایی ایشان با مبارز شهید حضرت آیت الله سعیدیفراهم گشته و ادامه دروس را خدمت ایشان فرا گرفتند و تا جایی پیش رفتند که به نقل از خود استاد ، نزدیکترین شخص به ایشان و اولین نفر در فعالیتهای ایشان و فعالیتهای مسجد و برنامه های ایشان شدند و جالب توجه اینکه شهید سعیدی در طی سالهای ۴۷ و ۴۸ یعنی زمانی که استاد در سنین ۲۷ تا ۲۸ سالگی بودند، چندین مرتبه اقرار به اجتهاد حضرت استاد می نمودند.

پس از شهادت آیت الله سعیدی و طی آشنایی حضرت استاد با فقیه عالیقدر، حضرت آیت الله شیخ علی معصومی {وثوق تهرانی} (ره) که از شاگردان طراز اول حضرت آیت الله خویی(رضی الله عنه) بودند به مدت ۲۲ سال متمادی ، هرروز از محضر مبارک این استاد گرامی بهره بردند و از ایشان در سال ۱۳۶۶ اجازه نامه اجتهاد دریافت نمود.

همچنین ایشان از علمای بزرگ دیگری چون حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ ابوالفضل نجفی خوانساری (ره)، حضرت آیت الله صفایی خوانساری (ره) ، و حضرت آیت الله شبیر حسن نجفی (ره) ، به صورت جداگانه اجازه نامه اجتهاد گرفتند.

ایشان هم اکنون بیش از ۳۰ سال است که به درجه رفیع اجتهاد نائل گشته و از همان ابتدای اجتهاد، مشغول حاشیه زدن به کتاب گهر بار (العروه الوثقی) میباشند و از همان ابتدای جوانی تا کنون جلسات دینی مختلفی را اداره کرده و خطیب و سخنران آن بوده که تعداد این جلسات از سالهای اخیر تا کنون به ۱۳ جلسه در هفته میرسد که با سابقه ترین آنها جلسه محبان النبی بوده که از سال ۱۳۴۴ تا کنون است که حضرت استاد از آن سال تا کنون خطیب این جلسه بوده و هست.

شایان ذکر است ایشان از سال ۱۳۴۸ مدیر مسئول و متولی بزرگترین حسینیه تعزیه خوانی در ایران که محل آن در همان زادگاه ایشان است ، میباشند که هر ساله در دهه آخر صفر،مجالس تعزیه خوانی را در آنجا برپا میکنند.

در آخر از خداوند منان خواستاریم به تمامی علمای شیعه و زحمتکشان دین اسلام، من جمله حضرت آیت الله حاج سید مرتضی خاتمی خوانساری (حفظهم الله) سلامتی و طول عمر عنایت کند تا بسیاری از تشنگان یادگیری احکام و قرآن از این چشمه جوشان کمال استفاده و بهره وری را بنمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *