خط عمودی سفید مانیتور

افتادن خط سفید افقی بر روی صفحه مانیتور LG F700B رفع مشکل خط های عمودی و افقی روی صفحه نمایش لپ … خط عمودی روی مانیتور لب تابم [آرشيو] – P30World … خط های عمودی رنگی در ال سی دی لپ تاپ توشیبا … مشکل: افتادن خط عمودی روی مانیتور LG خط عمودی سفید مانیتور – plusiha.com پاتوق تعمیرکاران – آموزش تعمیر مانیتور مشکل … مشکل خط عمودی بر روی تلویزیون LED خط زرد بر روی مانیتور لپ تاپ – صفحه 2 کامل ترین مرجع رفع مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ …

مشکل گرافیک در نوت بوک دل

چند ماهی هست که حرارت دستگاه زیاد تر شده،تا این که ارور های صفحه آبی شروع شد،چند باری ویندوز رو عوض کردم اما مشکلش حل نشد و دقیقا بعد از نصب درایور ها باز ارور صفحه آبی و هنگ شروع می شد!

ویندوز بیشتر کار می کنه و کمتر ارور می دهد و ری استارت میشود!  safe mode امتحان کردم دیدم تو حالت

می خواستم بدوم راه حلی هست که واقعا دستگاه تعمیر بشه و باز بشه برای مدتی طولانی ازش استفاده کرد؟

نشانه های خرابی گرافیک در این مدل ها عبارتند از:روشن شدن دستگاه و روشن ماندن ولی عدم نمایش تصویر در صفحه نمایش،نمایش خطوط رنگی متحرک،نمایش تصاویر بهم ریخته،نمایش کاراکتر های عجیب و قریب،بالا آمدن دستگاه و مواجه شدن با ارور صفحه آبی (Halt Error)،هنگ نوت بوک در هنگام  پردازش های گرافیکی،عدم نمایش تصویر و وجود نور زمینه به تنهایی،ثابت شدن چراغ های Scroll Lock & Casp Lock و چشمک سریع چراغ Num Lock و علائمی مانند این ها…،البته در تمامی این موارد خروجی گرافیکی دستگاه (VGA Port) در اتصال به صفحه نمایش خارجی همین شرایط را باید داشته باشد!

حال چگونگی تعمیر بخش گرافیک:همانطور که می دانید دیوایس گرافیک در اکثر نوت بوک ها و مدل های مورد بحث بصورت On Board بوده و بدون امکانات و تخصص قابل تعمیر یا تعویض نمی باشد،سوختگی چیپ گرافیک (GPU Chipset) در این مدل ها به ندرت اتفاق می افتد و خرابی ها اغلب یه دلیل عدم اتصال پایه های چیپست گرافیک بصورت صحیح به مادر برد یا به اصطلاح فنی disconnect شدن چیپ به دلیل فعالیت با حرارت بالا می باشد.تعویض این چیپ ها توسط ماشین های استاندارد که معمولا به BGA Machin معروف هستند میسر است که البته وجود این امکانات کافی نبوده و برای موفقیت در این امر احتیاج به تخصص و حساسیت بالا الزامیست.قابل توجه این که تلاش برای تعمیر برد های نوت بوک با چنین مشکلاتی توسط افراد بی صلاحیت و ناشی منجر به غیر قابل تعمیر شدن مادربرد نوت بوک و در نهایت تعویض آن در صورت امکان با هزینه بالاتری می گردد!اما اگر عملیات تعویض چیپست گرافیک به صورت استاندارد و حرفه ای انجام پذیرد امید می رود در صورت رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با نوت بوک،بتوان 1 تا 3 سال دیگر از نوت بوک تعمیر شده انتظار همکاری داشت!

بوجود آمدن خط های سیاه،سفید و رنگی در صفحه نمایش(BackLight LED,LCD) نوت بوک  ها

روی مانیتور لپ تاپ چند تا خط رنگی افتاده،اول کم تر بود اما حالا تعداد خط ها بیشتر شده،خط ها به صورت عمودیه و گاهی کم و زیاد میشه،لطفا بگید این دقیقا چه ایرادیه و باید چه بکنم؟

خط های عمودی و افقی که روی صفحه نمایش نوت بوک ها ظاهر می شوند وگاهی آنقدر زیادند که مانع از کاربری دستگاه می گردند،می توانند دلیل ها زیادی داشته باشند.برای پی بردن به علل بوجود آمدن این خط ها روی صفحه نمایش و همچنین شناسایی قطعه معیوب می توان آزمایشاتی انجام داد که به اختصار ذکر می شود.

  1. چون خطوط عمودی و افقی که بصورت سیاه،سفید یا رنگی روی صفحه نمایش ال سی دی یا ال ای دی نوت بوک ظاهر شده اند می تواند نشانگر مشکلات گرافیکی نیز باشد،در ابتدا از دستگاه خروجی تصویر گرفته تا از سلامت نسبی بخش گرافیک دستگاه اطمینان حاصل می کنیم،شما می توانید این کار را به سادگی و با استفاده از VGA Port یا DVI Port یا خروجی HDMI موجود بر روی لپ تاپ تان با به کار گیری یک مانیتور و کابل انتقال تصویر مربوطه انجام دهید.
  2. لید یا پانل صفحه نمایش را بازو بسته کنید و توجه کنید که خطوط افزایش یا کاهشی پیدا می کنند یا خیر،در صورت زیاد یا کم شدن محسوس خطوط احتمال آسیب دیدگی کابل انتقال تصویر نوت بوک یا همام فلت کیبل دیسپلی نیز زیاد است.
  3. اما اگر در دو مرحله قبل مشکلی وجود نداشت،این بار قاب صفحه نمایش را از دو طرف گرفته (چپ و راست) و به صورت متوالی و معکوس و بسیار آرام حرکت دهید (در اصطلاح قاب صفحه نمایش را کمی تاب دهید و دفورم کنید)،در این شرایط زیاد و کم شدن خطوط تصویر نشانگر احتمال بسیار بالای خرابی صفحه نمایش است.

اگر خرابی صفحه نمایش بدین ترتیب مشخص شود،پس از بررسی های حرفه ای تر باید تعویض گردد،این ایراد در ال سی دی و بک لایت ال ای دی ها مربوط به کابل های اتصال کرسیستال به برد صفحه نمایش می شود (Crystal Flat Ribbon Cable) و قابل تعمیر  نیست و تعمیر این نوع ایرادات به دلیل حساسیت موضوع دوام چندانی نخواهد داشت.

قابل توجه است که با توجه به ساده بنظر رسیدن تعویض این قطعه،تعویض صفحه نمایش در نوت بوک ها از هر نوعی که باشند،احتیاج به تخصص و تجربه فراوان دارد تا دستگاه از گزند مشکلات و نقایص احتمالی بعدی در امان بماند.

مشکل صدای فن و حرارت بالای نوت بوک

چند هفته ای هست، لپ تاپ صدای زیادی تولید می کنه،مشخصا این صدا مربوط به فنش میشه،هر موقع که بشتر ازش کار میکشم هم صدای فنش خیلی بالا میره و هم حرارتش بیش از اندازه زیاد میشه،به قدری که اگه رو پات باشه،احساس سوختن میکنی!راه حل چیست؟

یکی از نقایصی که در مدل های مختلف این سری دیده می شود،خرابی سیستم تهویه یا همان فن است که معمولا از سال اول استفاده به بعد بروز می کند.بصورت ساده بدلیل خورده گی بوش مرکزی فن شفت آزاد شده و پره های فن به اطراف حلزونی برخورد و ایجاد صدای ناهنجار و به دنبال آن افت شدید سرعت چرخش فن حاصل می شود،بی توجهی به این امر باعث پدید آمدن صدمات جدی به مادر بورد دستگاه شده،مخصوصا در مدل هایی که گرافیک حقیقی یا real دارند و بصورت معمول حرارت بیشتری تولید می کنند،کند شدن دور چرخش فن باعث افزایش حرارت به صورت غیر استاندارد شده و اشکالاتی مانند اورهیت بریج های اصلی چون چیپ گرافیک و چیپ شمالی را بوجود می آورد،این نوع اشکال بسیار جدی تر از آنکه به نظر می آید است و باید در اسرع وقت فن آسیب دیده تعویض گردد.

داغ شدن و خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دل

علت خاموش شدن لپ تاپ به صورت خودکاربعد از 15دقیقه هنگام اجرای بازی ؟ فرض لپ تاپ‌های دل بر این است که روی سطح صاف و سفت قرار بگیرند، همچنین سیستم رادیاتور یا بهتر بگوییم هیت سینک لپ تاپ های دل موجب کثیفی بسیار زیاد پشت آن می‌شود! بنابراین در مورد همه‌ی لپ تاپ ها خصوصا لپ تاپ‌های دل و به طور ویژه لپ تاپ دل اینسپایرون مدل 5110 اکیدا توصیه می‌شود از قرار دادن این لپ تاپ روی پتو،‌ فرش، موکت و کلیه سطوح پرز دار خودداری نمایید،‌ و در صورتیکه احساس می‌کنید لپ تاپ شما بیش از حد داغ شده حتما و قبل از آنکه قطعات مادر بورد لپ تاپ شما آسیب ببیند فن آن را سرویس کند هنگامی که فن لپ تاپ به صدا می‌افتد به هیچ عنوان آنرا روشن نکنید، ممکن است حتی سه ماه در این وضعیت لپ تاپ برای شما کار کند اما اولا باطری لپ تاپ به علت داغی بیش از حد به سرعت فرسوده می‌گردد و دوم و مهمتر اینکه سایر اجزای مادر برد در حال تخریب است و به زودی تصویر لپ تاپ شما هم دچار مشکل جدی می‌شود.

اشکال وریختن آب روی کیبورد

اولین نکته در مورد کیبور یا صفحه کلید لپ تاپ این است که ساختار صفحه کلید لپ تاپ با کیبورد معمولی کاملا متفاوت است، در حالی که شما می‌توانید کلید‌های کی‌بورد معمولی را از صفحه آن جدا کرده و پس از تمیز کردن سر جای آن بگذارید، در مورد کی‌بورد لپ تاپ این کار حتما موجب آسیب دیدگی حداقل چند کلید شما می‌شود! کلید‌های کی بورد لپ تاپ با یک قطعه تلفیقی بسیار ظریف به صفحه اصلی وصل هستند این قطعه نگهدارنده کلید شما روی صفحه کلید است و بخصوص با گذشت زمان خاصیت پلاستیکی خود را از دست داده و سفت و شکننده می‌شوند بنابراین حتی المقدور از دستکاری آن اجتناب کنید! نکته‌ی دوم اینکه اگر آب روی لپ تاپ شما ریخت بلافاصله لپ تاپ را خاموش کنید برق و باطری لپ تاپ را هم جدا کنید و بدون آنکه به صفحه فشار وارد کنید با یک پنبه آب اضافی روی کیبرد لپ تاپ را جمع کنید، پس از آن فقط دعا کنید وصبر پیشه کنید تا حداقل 24 ساعت! انشاء الله که درست می‌شود اما اگر نشد باید ابتدا کی‌بورد سرویس شود و اگر باز هم مشکل حل نشد ممکن است نیاز به تعویض کی‌بورد باشد که حتما از قطعات اصلی و اوریجینال استفاده کنید!

هنگام ریختن آب روی لپ تاپ (خیس شدن لپ تاپ) چه باید کرد و چه نباید کرد؟

وقتی آب روی لپ تاپ می‌ریزد و لپ تاپ خیس می‌شود چه کاری باید کرد و چه کاری نباید کرد! اولین کاری که بعد از خیس شدن لپ تاپ باید کرد این است که باطری و شارژر را از لپ تاپ جدا کنید! هرچه سریعتر، بهتر! یکی از کارهایی که می‌تواند آسیب وارده به لپ تاپ شما را بیشتر کند، خشک کردن آن با سشوار است، گرفتن باد داغ روی لپ تاپ می‌تواند موجب خرابی دکمه‌های کیبورد و یا دکمه‌ی تاچ پد و سایر قطعات لپ تاپ شود! در این حالت باید هزینه تعمیرات بیشتری رابپردازید.
و اما اگر مرکز مورد اعتمادی در نزدیکی شما باشد که بتوانید لپ تاپ را سریعاً برده و در آنجا با باز کردن لپ تاپ مادر بورد آن را خشک کنند نیز شانس درست شدن لپ تاپ شما بیشتر است، یعنی قبل از اینکه لپ تاپ خود را برای تست روشن کنید، چون هنگامی که لپ تاپ خیس می‌شود اگر رطوبت به مادر بورد برسد پایه‌های برخی قطعات سولفات می‌شوند، و این سولفات موجب اتصالی می‌شود و اتصالی موجب خرابی سایر قطعات و یا چیپ‌ های لپ تاپ می‌شود.
خشک کردن لپ تاپ با سشوار کار بسیار خطرناکی است که می‌تواند آب را به سایر قسمت‌های لپ تاپ هدایت کند و نیز موجب تغییر شکل برخی قطعات نیز بشود

عکس زیر از لپ تاپی گرفته شده که صاحب آن برای خشک کردن لپ تاپ از سشوار استفاده کرده است!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *