خواندن جواب اکو قلب

قلب | اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) خواندن اکوکاردیوگرافی قلب | دکتر نوید متخصص قلب … تفسیر نتایج اکوی قلبی | دکتر نوید متخصص قلب … مفاهیم: اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) چیست؟ فوریت های پزشکی – اکو اسکن نوار قلب قلب | تست ورزش بیمارستان قلب شهید رجائی – خدمات بالینی ما … اسکن قلب – daneshnameh.roshd.ir آشنایی با اکوکاردیوگرافی – tebyan.net مرکز قلب تهران – thc.tums.ac.ir

اکوی قلب یا اکوکاردیوگرافی یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان، تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود.

در دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب با استفاده از امواج اولتراسوند، تصاویر متحرکی از قلب تهیه می‌شود که جزئیات بیشتری را نسبت به عکس ساده رادیولوژی نشان می‌دهد. این تصاویر متحرک ، ساختار و عملکرد قلب را نشان داده و علاوه بر آن ، بیمار را در خطر مواجه با اشعه ایکس قرار نمی‌دهد.

در اکوی قلب به وسیله دستگاه اکوکاردیوگراف اجزاء متفاوت قلب از جمله دریچه های قلبی، حرکت ماهیچه قلب، اندازه حفره ها و اختلالات ساختاری قلب مشخص خواهد شد.

با استفاده از اکوی قلب می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد. غیر تهاجمی بودن این آزمون از امتیازهای خاص آن به شمار می‌رود.

انواع اکوی قلب

قلب و دریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌ شود و در این نوع اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب)  بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌ باشد.

نوعی دیگر اکو به نام اکوی داپلر می‌باشد که برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می شود، در اکو داپلر رنگی، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شود که روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای از جمله پرولاپس میترال یا تنگی و گشادی آن می باشد.

اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) از طریق مری روش دیگری است که برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی به کار می رود. بعضی مواقع اکوی قلب از طریق مری انجام می‌ شود که با توجه به مجاورت مری و قلب تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت، اختلال عملکرد دریچه‌ های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و … مفید است.

امکان تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌ شود.

خواندن جواب اکو قلب

LVEF = کسر تخلیه‌اى بطن چپ: میزان خون خارج شده از بطن چپ در هر ضربه.

نرمال در حد ۵۵% به بالا است. مقادیر کمتر از ۴۵% نیاز به توجه ویژه دارد.

EF = کسر تخلیه‌اى: معمولا همان LVEF مد نظر است

MR= نارسایی دریچه میترال. معمولا با بصورت یک (+)تا ۴ (+)(+ و ++ = خفیف، +++= متوسط و + ۴= شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

MS = تنگی دریچه میترال .معمولا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe بیان می شود.

AR = نارسایی دریچه ائورت : معمولا با بصورت یک (+)تا ۴ (+)(+ و ++ = خفیف، +++= متوسط و + ۴= شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

AS= تنگی دریچه ائورت: با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

TR: khvshdd دریچه تریکوسپید.

PAP‌= فشار پولمونر (ریوی)

RWMA= اختلال حرکت دیواره ای: ناشی از سکته قلبی قبلی یا ایسکمی قلبی است.

LVH= هیپرتروفی عظله قلبی. ناشی از لضافه بار فشاری مثا فشار خون یا ناشی از نارسایی هیپرتروفیک قلبی می تواند باشد.

CHF = نارسائى احتقانى قلب

CAD = بیمارى شریان کرونر

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

– صداهای غیرطبیعی قلب
– دریچه‌ های مصنوعی قلب
– عملکرد پمپاژ خون توسط قلب در افراد دچار نارسایی قلبی
– آسیب عضلات قلب در بیمارانی که سابقه حمله قلبی داشته‌اند
– عفونت پرده اطراف قلب
– عفونت دریچه‌ های قلب
– وجود لخته خون یا آمبولی پس از سکته
– بیماری‌ های قلبی مادرزادی
– فیبریلاسیون دهلیزی
– افزایش فشار ریوی

انواع اکوکاردیوگرافی

۱- اکوی قلب قفسه گذر (Transthoracic Echocardiography)

شایعترین نوع اکوی قلب است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌ گیرد و یک روش بدون درد و غیرتهاجمی است. غیرتهاجمی بدین معنا است که هیج گونه جراحی بر روی بدن انجام نشده و هیچ وسیله‌ای نیز به داخل بدن بیمار وارد نمی‌ شود.

۲- اکوکاردیوگرافی تنشی (Stress Echocardiography)

این نوع از اکوی قلب جزئی از تست استرس قلب (Cardiac Stress Test) محسوب می شود. در این تست، بیمار با مصرف دارو و یا ورزش زیر نظر پزشک ،ضربان قلب خود را افزایش می‌ شود و سپس به کمک دستگاه از قلب وی تصویربرداری می شود. بعضی از ناهنجاری‌ های قلبی مثل بیماری عروقی قلب در صورت افزایش ضربان قلب آسانتر تشخیص داده می‌شوند.

۳- اکوکاردیوگرافی مری‌ گذر (Transesophageal Echocardiography)

آئورت و بعضی قسمت‌های قلب از راه اکو قفسه‌گذر به سختی بررسی می‌شوند ؛ به همین دلیل در صورتی که پزشک نیاز به بررسی این قسمتها داشته باشد ، از اکوکاردیوگرافی مری‌گذر استفاده می‌کنند. در این حالت ، پراب دستگاه اکوکاردیوگرافی که به انتهای یک لوله منعطف متصل شده ، از راه دهان وارد مری شده و از راه مری ساختمان‌های پشت قلب بررسی می‌شود.

۴- اکوکاردیوگرافی قلب جنین (Fetal Echocardiography)

در این نوع اکو، امکان تشخیص نارسایی های قلب در مراحل اولیه رشد جنین فراهم می شود و به دنبال آن می توان اقدامات درمانی را سریعتر آغاز کرد. این روش معمولا برای بررسی بیماری های مادرزادی قلب و آریتمی های قلب جنین استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی که اغلب از هفته شانزدهم بارداری به بعد انجام می شود ، برای جنین و مادر خطر و عارضه ای ندارد و انجام آن برای تمام جنین ها لازم نیست.

 

………………………………………..

اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب)

اکوی قلب (اکوکاردیوگرافی)

اکوی قلب (اکوکاردیوگرافی) یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود. با استفاده از این روش می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی ، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگهای بزرگ را بدست آورد. غیر تهاجمی بودن این آزمون از امتیازهای خاص آن به شمار می‌رود

اکوکاردیوگرافی بر اساس هدایت امواج صوتی با فرکانس بالا به قلب ودریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌شود و در این نوع اکوکاریوگرافی بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌باشد.

نوعی دیگر اکو به نام اکوی داپلر می‌باشد که برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده میشود ، در اکو داپلر رنگی ، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شودکه روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاریهای مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای( تنگی ویا گشادی) می باشد.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری: برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی بعضی مواقع اکوکاردیوگرافی از طریق مری انجام می‌شود که با توجه به مجاورت مری و قلب تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت ، اختلال عملکرد دریچه‌های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و … مفید است.

امکان

تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌شود.

برخی مخفف های شایع مورد استفاده در جواب اکو قلب:

LVEF = کسر تخلیه‌اى بطن چپ: میزان خون خارج شده از بطن چپ در هر ضربه.

نرمال در حد ۵۵% به بالا است. مقادیر کمتر از ۴۵% نیاز به توجه ویژه دارد.

 EF = کسر تخلیه‌اى: معمولا همان LVEF مد نظر است

MR= نارسایی دریچه میترال. معمولا با بصورت یک (+)تا ۴ (+)(+ و ++ = خفیف، +++= متوسط و + ۴= شدید)  و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat  و شدید=   severe نشان داده می شود.

MS  = تنگی دریچه میترال .معمولا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat  و شدید=   severe بیان می شود.

AR = نارسایی دریچه ائورت : معمولا با بصورت یک (+)تا ۴ (+)(+ و ++ = خفیف، +++= متوسط و + ۴= شدید)  و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat  و شدید=   severe نشان داده می شود.

AS= تنگی دریچه ائورت:  با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat  و شدید=   severe نشان داده می شود.

TR: khvshdd دریچه  تریکوسپید.

PAP‌= فشار پولمونر (ریوی)

RWMA= اختلال حرکت دیواره ای: ناشی از سکته قلبی قبلی یا ایسکمی قلبی است.

LVH= هیپرتروفی عظله قلبی. ناشی از لضافه بار فشاری مثا فشار خون یا ناشی از نارسایی هیپرتروفیک قلبی می تواند باشد.

 CHF = نارسائى احتقانى قلب؛

CAD = بیمارى شریان کرونر؛

…………………………….

اصول تفسیر ECG

مراحل تفسیر ECG

1- تعیین ریتم

2- تعیین سرعت ضربان قلب

3- ارزیابی امواج، قطعات و فواصل

 4-تعیین محور الکتریک قلب

تعیین ریتم

1- استفاده از پرگار

2- استفاده از مداد و کاغذ

ريتم هاي منظم

ريتم هاي نامنظم

تعیین سرعت ضربان

روش هاي محاسبة تعداد ضربانات قلب

الف) روش هاي محاسبة تعداد ضربانات قلب در ريتم هاي منظم:

1-  استفاده از خط كش جهت محاسبة تعداد ضربانات قلب

2-  استفاده از مربع هاي بزرگ

3- استفاده از مربع هاي كوچك

ب) روش هاي محاسبة تعداد ضربانات قلب در ريتم هاي نامنظم:

  1. استفاده از خطوط عمودي 3 ثانيه
  2.  استفاده از خطوط عمودي 6 ثانيه

استفاده از خط كش درتعيين تعداد ضربانات قلب

– ابتدا يك موج R منطبق بر يكي از خطوط سياهي يافته ، سپس خطوط بعدي را به ترتيب روبرو شماره گذاري ميكنيم : 300-150-100-75-60-50

استفاده از مربع هاي بزرگ در تعيين تعداد ضربانات قلب

عرض يا زمان هر مربع بزرگ0/2 ثانيه است كه در يك دقيقه (0/2÷60 ثانيه ) 300 مربع بزرگ خواهد شد . در نتيجه اگر 300 را تقسيم بر تعداد مربعهاي بزرگ بين دو موج R بنمائيم ضربان قلب در يك دقيقه بدست خواهد آمد .

  

Heart Rate =                                     300

تعداد مربع هاي بزرك بين دو موج R متوالي

استفاده از مربع هاي كوچك در تعيين تعداد ضربانات قلب

کاغذ الکتروکاردیوگرام

عرض يا زمان هر مربع كوچك 0/04  ثانيه است در نتيجه در هر دقيقه 1500 مربع كوچك خواهيم داشت .

حال چنانچه 1500 را تقسيم بر تعداد مربعهاي كوچك بين دو موج R بنماييم تعداد ضربان قلب در يك دقيقه بدست خواهد آمد .

Heart Rate =                                             1500

تعداد مربع هاي کوچک بين دو موج R متوالي

استفاده از خطوط عمودي 3 ثانيه و 6 ثانيه در تعيين تعداد ضربانات قلب ريتم هاي نامنظم:

در بالاي نوارهاي EKG خطوط عمودي وجود دارند كه فاصلةزماني بين هر دوخط 3 ثانيه (15 مربع بزرگ )ميباشد .بنابراين در هر دقيقه 20 عدد خط عمودي خواهيم داشت. حال چنانچه تعداد موجهاي R بين هر و خط عمودي را شمرده و ضربدر 20 نماييم ، تعداد ضربان قلب در يك دقيقه بدست مي آيد .

در صورتيكه بخواهيم ضربانات قلب را با اين روش دقيقتر محاسبه كنيم تعداد موجهاي R بين 6 ثانيه (30 مربع بزرگ ) را شمرده و ضربدر 10 مي نمائيم .

ساير روش هاي محاسبة تعداد ضربانات قلب در نوار EKG

موج P معرف انقباض عضلات دهليزي است . ارتفاع طبيعي آن 2/5 ميلي متر يا كمتر و زمان آن 0/11ثانيه يا كمتر ميباشد .

موج P در ليدهاي V2,AVF,II,I تا V6 مثبت ، در AVR منفي و در ليدهاي V1,III بي فاز يك است .

 ولتاژ موج P كمتر از QRS است زيرا ضخامت دهليزها كمتر از بطن ها ميباشد.

شکل ECG و نام‌گذاری اجزای آن

انواع  موج P:

موج P دو لتي (mitral)در  هيپرتروفي دهليز چپ بصورت موج P با  ارتفاع بيش از 2/5 ميلي متر بي فازيك  در اشتقاق V1 مثبت و منفي است . همچنين بصورت موج P پهن  بيش از 0/1ثانيه و شكافدار در اشتقاق هاي II,I  ديده مي شود ..

موج P ريوي (pulmonal)- در هيپرتروفي دهليز راست بصورت موج P  بلند و نوك تيز. با  ارتفاع بيش از 2/5 ميلي متر در اشتقاق هاي AVF , III , II

موج P سه  لتي(tricuspid)- در  هيپرتروفي توام  دهليز چپ و راست بصورت موج P پهن  و شكافدار بيش از 0/11 ثانيه در اشتقاق هاي II,I  ديده مي شود

موج P نودال – در ديس ريتمي هاي نودال چون دهليزها از پايين به بالا  بصورت معكوس دپولاريزه مي شوند ،موج P  بصورت منفي ديده مي شود.

ارزیابی موج P

1- آیا امواج P  وجود دارد؟

2- آیا امواج P شکل طبیعی دارند؟

3- آیا همه امواج P  شکل و سایز یکسانی دارند؟

4- آیا به ازای هر موج P یک کمپلکس QRS وجود دارد؟

فاصله P-R   درسندروم هاي لون كانونگ لوين  ،  ولف پاركينسون وايت،تاكيكاردي هاي دهليزي و جانکشنال ،جدايي دهليزي بطني كوتاه مي شود .

فاصله P-R   در بلوك دهليزي بطني ،هايپر تيروئيديسم افزايش ميابد .

تعیین PR Interval

تعیین فاصله از ابتدای موج P  تا ابتدای کمپلکس QRS

سپس از خودتان بپرسید:

1- آیا PR Interval  در محدوده نرمال 20-12 ثانیه قرار دارد؟

2- آیا این فاصله در کل ECG ثابت است؟

كمپلكس  QRS

كمپلكس  QRS ،معرف دپولاريزاسيون عضلات بطنهاست .

ابتداي آن از آغاز موج Q تا انتهاي موج S ميباشد .

كمپلكس QRS از چندين قسمت مثبت و منفي بشرح زير تشكيل يافته :

1 – موج Q اولين قسمت پايين رونده ( منفي ) كمپلكس بوده و زمان آن كمتر از 0/03ثانيه و ولتاژ آن كمتر از ¼ ارتفاع موج R ميباشد و ناشي از دپولاريزاسيون سپتوم بين بطني است .

2 – موج R بدنبال موج Q قسمت بالا رونده ( مثبت ) كمپلكس را تشكيل ميدهد .

3 – موج S موج منفي بعد از موج R را گويند .

چنانچه امواج QRS ارتفاع كمتر از 5 ميليمتر داشته باشند با حروف كوچك qrs نشان داده و اگر ارتفاع بيش از 5 ميليمتر داشته باشند با حروف بزرگ QRS  نشان ميدهند .

شکل ECG و نام‌گذاری اجزای آن

QS چنانچه QRS فاقد R بصورت فقط يك موج منفي باشد QS خوانده ميشود.

R’R” موجهاي مثبت بعد از موج R اوليه را به ترتيب R’ و R” نامند .

S’S موجهاي منفي بعد از موج S اوليه را به ترتيب S’ و S” نامند.

ارزیابی زمان کمپلکس QRS

شمارش مربع های بین شروع کمپلکس تا پایان آن

سپس از خودتان بپرسید:

1- آیا زمان کمپلکس QRS طبیعی است؟

2- آیا همه کمپلکس های QRS شکل و اندازه یکسانی دارند ؟ (اگرنه، هریک را اندازه گرفته و آنها را بتنهایی توصیف نمایید)

3- آیا هر کمپلکس QRS بدنبال موج P ظاهر می شود؟

موج T

موج T معرف رپولاريزاسيون عضلات بطني است و پس از كمپلكس QRS ديده ميشود .

 موج T معمولا” با كمپلكس QRS هم جهت ميباشد .

 در ليد AVR منفي است و در ليدهاي V3,II,I تا V6 مثبت ميباشد. در V2,V1,AVL,AVF,III متغير ميباشد .

ارتفاع موج T در ليدهاي اعضاء تا 5 ميليمتر و ليدهاي جلو قطبي تا 10 ميليمتر ميباشد و زمان آن 19/0 ثانيه است .

موج T

مکانیسم ( T مثبت ) :

ایمپالس ها از سطح آندوکاردی در عضله بطنی بطرف خارج یعنی سطح اپیکاردی انتشار می یابد .

بزرگترین قسمت عضله بطنی که اول از همه رپولاریزه میشود ، در سطح خارجی بطنی(اپيكاردي ) قرار دارد و سطوح آندوکاردی آخر از همه رپولاریزه میشود .

Ø      زيرا فشار زیاد در داخل بطنها در جریان انقباض ، به مقدار زیادی جریان خون کرونر را به آندوکارد کاهش میدهد و از این راه روند رپولاریزاسیون را در سطوح آندوکاردی آهسته تر میکند .

بنابراین چون سطوح خارجی بطنی(اپيكاردي ) و قبل از سطوح داخلی (آندوکاردی) رپولاریزه میشوند ، لذا جهت رپولاریزاسیون بطنها هم جهت جریان دپولاریزاسیون است ، در نتیجه موج T در EKG  طبیعی مثبت مي شود.

اشكال موج T :

ممكن است مثبت ، منفي ، ايزوالكتريك ، پهن ، دي فازيك ، شكافدار ، مدور ، يا اسلار باشد .

ارزیابی موج T

1- آیا موج T وجود دارد؟

2- آیا همه امواج T شکل طبیعی دارند؟

3- آیا ممکن است که موج P در موج T  پنهان شده باشد؟

4- آیا همه امواج T ارتفاع طبیعی دارند؟

5- آیا همه امواج T با کمپلکس QRS هم جهت هستند؟

از ابتدای QRS تا پایان موج T

QT Interval

تعیین فاصله QT

از شروع  QRSتا پایان موج T

آیا فاصله QT در محدوده نرمال 0/36- 0/44  ثانیه قرار دارد؟

شکل ECG و نام‌گذاری اجزای آن

ارزیابی سایر اجزای ECG

به وجود امواج اکتوپی یا امواج هدایت شده از طریق ابرنسی یا ناهنجاری های دیگر توجه کنید.

قطعه ST را ارزیابی کنید و به وجود موج U دقت نمایید.

ادامه موج U :

موج U در هيپوكالمي يا در تأخير در رپولاريزاسيون بطن ها برجسته تر ميشود . داروهايي مثل اپينفرين،كنيدين، ديگوكسين  و اختلالاتي مثل تيروتوكسيكوز نيز ممكنست موجب افزايش آن  گردند.

  موج U در رپولاريزاسيون عضلات پاپيلاري يا رپولاريزاسيون سيستم پوركنژ هم جهت با موج T و ¼ ارتفاع آن ميباشد .

 موج U در هايپرتانسيون ،ايسكمي ميوكارد ،و فشار روي بطن چپ  منفي مي گردد.

اكثر اكستراسيستول هاي بطني در فاز سوپر نرمال همزمان با موج U  رخ مي دهند .

قطعه : ( ST Segment )

اين قطعه از انتهاي موج S ( نقطة J ) تا شروع موج T ادامه دارد و معرف رپولاريزاسيون زودرس بطني است .

زمان ST حدودا”  0/2ثانيه است .

بالا رفتن قطعه ST

بالا رفتن قطعه ST  نشاندهنده آسيب  ميوكارد ، انفاركتوس تمام جداري ، اسپاسم عروق كرونر، آنوريسم بطن چپ است :

1- بالا رفتن قطعه ST  با شيب بالارو  ناشي ازآسيب  ميوكارد  ،اسپاسم عروق كرونر، نكروز ميوكارد

2- موج T  بلند وتيز ناشي از، انفاركتوس فوق حاد ميوكارد

3-تحدب به طرف بالا ناشي از، انفاركتوس حاد ميوكارد

پايين رفتن ST  با :

1-شيب بالارو  ناشي از دپولاريزاسيون دهليزها  به دليل افزايش دامنه موجP وتاثير دپولاريزاسيون دهليزي  بر قطعه  ST  است.

 2- شيب پايين رو ( صاف ) ناشي از اختلال شديد در جريان خون عروق كرونر،هيپوكالمي است

 3- تقعر به طرف بالا ناشي از مصرف ديژيتال،پريكارديت ،رپولاريزاسيون زودرس ، هيپوكالمي، ميوكارديت

4-منفي شدن موج T ناشي از مصرف ديژيتال، انفاركتوس زير اندوكارد،هايپرتروفي بطن (تغييراتST-T Pattern يا  ST-strain ناشي از فشار روي بطنها)

(تغييراتST-T Pattern يا  ST-strain ناشي از فشار روي بطنها)

بروز فشار بر بطن در ECG با بروز انحراف قطعه ST بر خلاف جهت كمپلكس QRS بنام ST Strain(ST-T Pattern ) خوانده مي شود .

 ST Strain(ST-T Pattern ) در هايپرتروفي بطن چپ ديده مي شود .

حالا با دسته بندی یافته های خود ECG را بترتیب زیرتفسیر نمایید:
1- محل شروع ریتم: بعنوان مثال گره SA، دهلیز، AVN  و یا بطنها
2- سرعت: طبیعی( 100-60)، برادیکاردی( کمتر از 60) و تاکیکاردی ( بیش از 100)
3- ریتم: طبیعی یا غیرطبیعی، بعنوان مثال فلوتر، فیبریلاسیون، بلوک قلبی، ریتم اسکیپ یا سایر آریتمی ها

محور الكتريكي قلب : ( Mean Axis )

محور الكتريكي قلب عبارت از جهتي است كه موج دپولاريزاسيون مي پيمايد تا به رشته هاي عضلاني قلب رسيده و آنها را تحريك كند .

ميزان و جهت فعاليت الكتريكي بوسيلة يك فلش ( Vector ) مشخص ميشود .

در جريان دپولاريزاسيون بطني ، ايمپالسهاي تشكيل شده در گره S-A موجب ايجاد هزاران پتانسيل الكتريكي در بسياري از سلولهاي قلبي ميشود كه معدل الكتريسيته حاصل از لحاظ جهت و مقدار بوسيلة يك فلش لحظه اي نشانداده ميشود . معدل اين وكتورهاي لحظه اي ، فلش بزرگي بنام Mean QRS Vector است .

وكتور بزرگ مشخص كننده جهت كلي موج دپولاريزاسون بطني است .

روش هاي محاسبة محور الكتريكي قلب :

 ( Determination of Heart Axis )

جهت تعيين محور الكتريك قلب بر حسب درجه ، دايره اي كه قلب در مركز آن قرار گرفته ، در نظر گرفته ميشود . دو خط افقي ( نمايندة اشتقاق I ) و خط عمودي ( نمايندة اشتقاق AVF ) كه همديگر را در مركز دايره قطع ميكنند در نظر گرفته ميشود. 

در خط افقي ( اشتقاقI  ) دست چپ قطب مثبت ودست راست قطب منفي قرار دارد .

سمت چپ خط افقي زاوية صفر درجه وسمت راست آن زاوية 180+ درجه قرار دارد .

در خط عمودي ( اشتقاقAVF  ) پاي چپ قطب مثبت و پيشاني قطب منفي محسوب ميگردد .

سمت پايين خط عمودي زاوية 90+ درجه و سمت بالاي آن زاوية 90- درجه است .

محور الكتريكي طبيعي قلب

حال با توجه به اطلاعات فوق محور قلب را به طرق زير تعيين ميكنيم:

1 – اگر جمع جبري كمپلكس QRS در اشتقاقهاي AVF , I نوار الكتروكارديوگرام مثبت باشد محور الكتريكي قلب بين صفر و 90+ درجه قرار داشته و طبيعي محسوب ميگردد .

( توجه : اگر كمپلكس QRS در اشتقاقهاي AVF , AVl , III , II , I مثبت باشد محور الكتريكي قلب 45 درجه و كاملا” طبيعي است ) ( Normal Axis )

انحراف محور به سمت راست

2 – اگر جمع جبري كمپلكس QRS در اشتقاق I منفي باشد و در اشتقاق AVF  مثبت باشد ، محور الكتريكي بين 90+ درجه و 180 + درجه در سمت راست قرار داشته بنابراين انحراف محور به سمت راست RAD (Right Axis Deviation ) خواهيم داشت .

انحراف محور به سمت راست

انحراف بسيار شديد محور به سمت راست ( Extreme RAD )

اگر جمع جبري كمپلكس QRS در اشتقاق I منفي و در AVF نيز منفي باشد ، محور الكتريكي بين 180+ درجه 90- درجه قرار داشته بنابراين انحراف بسيار شديد محور به سمت راست ( Extreme RAD ) خواهيم داشت .

انحراف محور به سمت چپ

4 – اگر جمع جبري كمپلكس QRS در اشتقاق I مثبت و در AVF منفي باشد، محور الكتريكي بين صفر و 90- درجه قرار داشته بنابراين انحراف محور به سمت چپ خواهيم داشت.

انحراف محور به سمت چپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *