دانه سفید در مدفوع

علل رنگ های متفاوت مدفوع کودک چیست! دانه سیاه در مدفوع نوزاد، علت علت دانه های سفید در مدفوع – zamoune.com علت دانه های سفید در مدفوع وجود دانه های سفید در مدفوع نوزاد تغییر رنگ و شکل مدفوع نشانه چیست؟ مدفوع با دانه های سفید دانه های سفید در مدفوع نشانه چیست تجربيات راجع به مدفوع ني ني ها – صفحه 1 تغيير قوام و رنگ و بوی مدفوع نشانه چيست؟

آنچه مدفوع انسان درباره رژیم غذایی و سلامتی‌اش می‌گوید

دانه سفید در مدفوع

 

همه انسان‌ها مدفوع می‌کنند و این یک واقعیت اجتناب ناپذیر درباره آنهاست. حتی اگر کمتر کسی حاضر است درباره آن به وضوح حرف بزند، هر چند برخی به راحتی این کار را می‌کنند. اما خیلی مهم است که درباره این واقعیت مهم زندگی که نقش بسیار حیاتی در سلامت انسان دارد بدانید.

هنگامی که فرد مدفوع می‌کند، آنچه که در کاسه توالت می‌بیند باقیمانده غذایی است که بدن شخص مواد مغذی آن را جذب کرده است. مدفوع و دفع مواد برای بدن بسیار مهم و حیاتی است زیرا به این روش بدن مواد زائدی را که لازم ندارد دفع می‌کند. اینکه مدفوع چه رنگ و شکلی و یا حتی چه بویی داشته باشد اهمیت زیادی دارد زیرا از درون بدن انسان خبر می‌دهد.

بنابراین بسیار مهم است که این نکات را بدانید تا بتوانید درک درستی از بدن خود داشته باشید.

قبل از هر چیز به انواع مدفوع و شکل‌های آن و دلایلی که باعث ایجاد آنها می‌شود می‌پردازیم.

به شکل توده های ریز و سفت و گرد جداجدا

دانه سفید در مدفوع

بدن کمبود فیبر و مایعات دارد. باید مایعات بسیاری به بدن برسد و میوه‌جات و سبزیجات بسیار مصرف شود. خواندن این مطلب کمک میکند تا این مشکل برطرف شود

به شکل سوسیس و نرم

دانه سفید در مدفوع

این نوع نرمال مدفوع است و نشان می‌دهد که سیستم گوارش به خوبی کار می کند.

مایع و آبکی بدون هیچ گونه جامداتی

دانه سفید در مدفوع

تقریبا دیگر همه می‌دانند این شکل مدفوع نشان‌دهنده اسهال بودن شخص است. اسهال به دلایلی مثل عفونت و ویروس ایجاد می‌شود و بدن با اسهال شدن سعی می‌کند این عفونت  را دفع کند. در این شرایط مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می‌نوشید زیرا بدن دچار کم آبی می‌شود.

به شکل سوسیس و کشیده اما تکه تکه و ناصاف

دانه سفید در مدفوع

به اندازه تکه های ریز سفت خطرناک نیست اما نشانه کم آبی و کم فیبری بدن است که باید هر چه زودتر جلوی کم فیبری و کم آبی بدن را گرفت.

تکه های جدا و زاویه دار کوچک

دانه سفید در مدفوع

اگر مدفوع به این شکل باشد در صورتی که روزی چند بار مدفوع انجام شود جای نگرانی نیست کاملا نرمال است.

به شکل سوسیس اما با ترک‌

دانه سفید در مدفوع

این شکل مدفوع هم نرمال است و هم اخطار برای اینکه میزان دریافت مایعات را باید بیشتر و بیشتر کرد.

مدفوع نرم و چسبنده

دانه سفید در مدفوع

نشان‌دهنده میزان زیاد چربی در مدفوع است که نشان می‌دهد بدن نمی‌تواند به خوبی چربی را جذب کند. بیماری مانند پانکراتیت مزمن(التهاب لوزالمعده) مانع از جذب چربی در بدن می شوند و این نوع مدفوع در دراز مدت اگر در اثر خوردن غذای خیلی چرب نباشد هشداری برای پانکراتیت است.

علاوه بر شکل مدفوع باید رنگ آن را هم دقت کرد، به نکات زیر توجه کنید:

قهوه ای

دانه سفید در مدفوع

اگر رنگ مدفوع قهوه ای باشد نشان می‌دهد که بدن نرمال است . زیرا مدوفع طبیعی و نرمال قهوه ای رنگ است و دلیل آن هم صفرا است که بدن تولید می‌کند.

سبز

دانه سفید در مدفوع

اگر مدفوع سبز باشد، یا فرد برگ سبز و غذاهای رنگی زیاد خورده  است و یا احتمال اینکه غذا خیلی سریع از روده بزرگ عبور کرده باشد زیاد است.

زرد

دانه سفید در مدفوع

مدفوع زرد معمولا چرب و با بوی زیاد و متعفن همراه است. مدفوع زرد نشان دهنده میزان زیاد چربی است که نتیجه سوء جذب مواد  ناشی از بیماری‌هایی مانند سلیاک باشد.

سیاه

دانه سفید در مدفوع

مدفوع سیاه می‌تواند نشانه خونریزی داخلی ناشی از سرطان و یا زخم های داخلی باشد . البته برخی ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی که حاوی آهن و بیسموت هستند هم باعث تیره شدن مدفوع می شوند.

سفید یا رنگ روشن

دانه سفید در مدفوع

اگر مدفوع روشن و سفید چیزی نیست که شما هر روز در توالت ببینید یکی از دلایلش انسداد مجاری صفرا می تواند باشد.

خونی

دانه سفید در مدفوع

خون در مدفوع می‌تواند نشانه سرطان باشد به  محض دیدن خون در مدفوع حتما به پزشک مراجعه کنید برخی داروها نیز باعث ایجاد خون در مدفوع می شوند که درباره مصرف آنها نیز باید با پزشک صحبت کنید.

جالب است بدانید که غذایی که شما می‌خورید به طور میانگین ۳ روز طول می‌کشد از زمانی که خورده‌اید تا زمانی که وارد مدفوع شما می‌شود. مدفوع از مواد غذایی غیر قابل هضم، باکتری، مخاط وسلول‌های مرده تشکیل شده است و به همین دلیل هم هست که بوی بد می‌دهد.  برای پاکسازی روده ها می توانید این مطلب را بخوانید. یادتان باشد به طور میانگین افراد یک تا سه بار در روز احتیاج به دفع مدفوع دارند که کاملا نسبی است. طبق گفته پزشکان هیچ قطعیتی وجود ندارد که افراد چند بار باید مواد زاید را دفع کنند این قضیه کاملا نسبی و بستگی به شخص دارد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *