فروش بچه سنجاب

فروش ويژه بچه سنجاب – takro.net مراقبت از بچه سنجاب (ترجمه) فروشسنجاب – 7rang.ir اصول نگهداری از سنجاب – persianpetclinic.com پرورش و نگهداري سنجاب – beytoote.com اصول نگهداری از سنجاب – persianpetclinic.com سنجاب پرنده – فروش انواع حیوانات خریدار بچه سنجاب | فروشگاه حیوانات فروش سنجاب – 7rang.ir فروش سنجاب اهلی – 6019

فصل نوبرانه سنجاب در بازار سیاه

با وجود آنکه خرید و فروش حیوانات به ویژه «ا گزوتیکپت» (حیوانات خانگی غیرمتعارف) با محدودیتهای قانونی در ایران مواجه است اما همچنان بازار خلیج فارس محلی برای فروش سنجاب ایرانی است. همه ساله در بهار، مصادف با فصل زاد و ولد این جونده، تعداد زیادی از آنها به روشهای غیرانسانی در داخل کیسه گونی یا قفسهای فلزی به تهران منتقل شده و با قیمتهای متفاوت به فروش میرسند. این روند، حیات جنگلهای زاگرس را با مخاطره مواجه کرده و برای باغات تهران مشکل ساز شده است.

فروش بچه سنجاب

روزهای جمعه بازار خلیج فارس در انتهای اتوبان آزادگان جولانگاه فروشندگان حیوانات غیرمجاز است. قبل از ورود به مجموعه بازار، تابلوی بزرگی ممنوعیت خرید و فروش سنجاب، مار، پرندگان شکاری و غیره را به افراد گوشزد میکند اما بازار مکاره جمعه های خلیج فارس، قانون بردار نیست. سنجابهایی که از جنگلهای بلوط غرب کشور شکار شده و به تهران منتقل و روزهای جمعه به مردم عرضه میشوند. آقای هوشنگ ضیایی، کارشناس حیات وحش، شکار سنجابها را عامل بسیاری از آتش سوزی های جنگلهای غرب معرفی میکند. به گفته وی شکارچیان سنجاب، درختان قطور بلوط را آتش میزنند تا این جونده از درخت خار ج شده و شکار آنها آسان شود. در حاشیه بازار خلیج فارس انواع سنجابها را میتوان خرید، از بچه سنجاب بدون پوشش مو و با چشمان بسته تا سنجابهایی که از بچه های خود جدا شده و هنوز غدد شیری آنها فعال است.

فروش بچه سنجاب
خرید و فروش سنجاب به عنوان حیوان خانگی + قیمت

سنجاب فروشان معتقدند که سنجاب هرچه کوچکتر باشد آموزش پذیرتر است به همین دلیل بچه سنجابهایی که هنوز بالغ نشده اند، قیمت بیشتری دارند. نر خ سنجاب هایی که شکارچی برای جمع آوری آنها از طبیعت هیچ هزینه ای نمیکند، مشمول نر خ تورم هم میشوند. همین پنج سال قبل یک سنجاب به قیمت 50 هزار تومان خرید و فروش میشد اما این روزها برای خرید آن باید 300 هزار تومان هزینه کنید. سنجابها که در دسته اگزوتیک پت ها درجه بندی میشوند هیچگاه تبدیل به یک حیوان خانگی نمیشوند. سنجابهایی که در خانه ها نگهداری میشوند از طریق جویدن سیمهای برق و خراشیدن دیوارها سعی میکنند قلمرو خود را تعیین کنند. این رفتارها همیشه به مذاق صاحبان سنجابها خوش نمی آید و سبب میشود افراد به فکر خلاص شدن از شر این حیوان بیفتند. البته جویده شدن سیم های برق برای خود سنجاب هم خطرآفرین است. این رفتار، زمینه برق گرفتگی سنجابها را فراهم میکند و گاهی هم اتصال سیمهای برق جویده شده، خانه و کاشانه افراد را به آتش میکشد.

سنجابهای مشکل ساز

درست در زمانی که صاحبان سنجابها تصمیم میگیرند این حیوانات را در محیطهای نیمه طبیعی و پارکهای جنگلی حاشیه شهرها رها کنند، مشکلات جوندگانی که به دلیل طمع برخی افراد به پایتخت راه یافته اند، آغاز میشود. بخشی از سنجابها که قادر به تحمل شرایط جدید نیستند از گرسنگی تلف میشوند اما ضیایی به «صبح نو» میگوید که بخش دیگری از آنها به دلیل نبود شکارگر طبیعی در محیط به آفت تبدیل میشوند.

فروش بچه سنجاب
خرید و فروش سنجاب به عنوان حیوان خانگی + قیمت

این کارشناس حیات وحش، دشمنان طبیعی سنجابها را شامل سمور، مار، گربه های وحشی و پرندگان شکاری اعلام میکند اما به دلیل آنکه از این حیوانات در تهران خبری نیست، جمعیت سنجابها در برخی مناطق پایتخت نظیر پارک چیتگر به شدت افزایش یافته است. وی اضافه میکند: سنجابها فقط در پارک چیتگر نیستند بلکه به باغات حاشیه تهران هم وارد شده و به گردو و سایر میوه ها حمله میکنند. صاحبان این باغها از مشکلات ایجادشده خسته شده اند.

فروش بچه سنجاب
خرید و فروش سنجاب به عنوان حیوان خانگی + قیمت

ضیایی میگوید: در ایران دو گونه سنجاب درختی و سه گونه سنجاب زمینی وجود دارد. سنجابهای زمینی در داخل زمین زندگی میکنند و نمیتوانند در محیطی نظیر چیتگر به زندگی خود ادامه دهند. سنجابهای درختی هم شامل سنجاب بلوچی و سنجاب ایرانی است. سنجابهای چیتگر یعنی همان هایی که احتمالا از مسیر خرید و فروش غیرمجاز حیوانات به این پارک راه یافته اند، سنجاب ایرانیاند. وی ا گرچه معتقد است که سازمان حفاظت محیط زیست با پدیده قاچاق سنجاب مقابله میکند اما همچنان بازار خرید و فروش این حیوان در حاشیه تهران داغ است.

مرگ و میر بالای سنجاب در منازل

نگهداری هر حیوانی در منزل باید با رعایت حقوق کامل حیوان باشد. ا گرچه مدافعان حقوق حیوانات نگهداری جاندار زنده در اسارت را اقدامی غیراخلاقی و ناپسند توصیف میکنند اما ا گر کسی قصد نگهداری یک حیوان در منزل را دارد، باید حتما با رعایت شرایط رفاه آن انجام شود؛ موضوعی که درمورد سنجابها رعایت نمیشود. آقای ایمان معماریان، دامپزشک فعال در پارک پردیسان به «صبح نو» میگوید: بیشتر سنجابهایی که در منازل نگهداری میشوند به دلیل تغذیه غلط، دچار نرمی استخوان شده و مشکلات جدی برای آنها ایجاد میشود. به این ترتیب بیشتر سنجابهایی که در خانه نگهداری میشوند، میمیرند. وی ادامه میدهد: نگهداری سنجابها در منازل به هیچ وجه درست نیست زیرا بازگشت به طبیعت حیوان را تقریبا غیرممکن میکند. معماریان با اشاره به اینکه سنجابها نیز مانند تمام حیوانات با انسان بیماری مشترک دارند، بیان میکند: قابل کنترل بودن یا نبودن بیماری حیوانات، ملا ک تصمیم گیری برای خانگی بودن آنهاست اما سنجابها به این دلیل که از طبیعت گرفته میشوند، به هیچ وجه حیوان خانگی به حساب نمیآیند.

فروش بچه سنجاب
خرید و فروش سنجاب به عنوان حیوان خانگی + قیمت

وی تا کید میکند: ترجیح این است که این حیوانات در خانه نگهداری نشوند زیرا این کار غیرقانونی است و برای صاحبان سنجابها جریمه در پی خواهد داشت. این دامپزشک میزان جریمه در نظر گرفته شده برای نگهداری از سنجاب را در منازل، یک میلیون تومان اعلام کرده و میگوید: ا گر دامپزشکی سنجابها را ویزیت کند، مشمول پرداخت جریمه میشود.

فروش بچه سنجاب
خرید و فروش سنجاب به عنوان حیوان خانگی + قیمت

تجارت پرسود سنجابها، نوزادان این حیوان که هنوز شانس گشودن چشمهای خود به روی دنیا را پیدا نکرده اند به منازل میبرد. در حالی که تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر موفقیت انسان برای تغذیه این نوزادان منتشر نشده و نمیتوان یک بچه سنجاب را با شیر گاو بزرگ کرد. قاچاقچیان سنجاب به خریداران اطمینان میدهند که از طریق نی های پلاستیکی و شیر گاو میتوان بچه سنجاب را بزرگ کرد. نتیجه غارت سنجابهای جنگلهای زاگرس، ایجاد اختلال در زادآوری طبیعی بلوط غرب و نابود شدن پوشش گیاهی پارکهای اطراف تهران است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *