قرص متروماکس برای چیست

موارد استفاده و عوارض قرص مترونیدازول – راستینه – … قرص متروماکس – fa-wikipedia.ir پزشک آنلاین – بزرگترین پایگاه اطلاع رسانی و … قرص مترو ماکس 250 برای چیه؟ مصرف قرص متروماکس برای چیه؟ tehranchemie.com [قرص ها موارد و عوارض مصرف استرومارین (Conjugated Estrogens) چیست … باکلوفن چیست بررسی قرص دمیترون 4 از تمامی جوانب! سلکوکسیب چیست

قرص متروماکس برای چیست

مترونیدازول

آشنایی با قرص مترونیدازول

از لحاظ علمی قرص مترونیدازول (METRONIDAZOLE) یک داروی موثر است که برای درمان بعضی از عفونت ها مصرف می شود.گروهی از آنتی بیوتیک ها هستند که به نیتروایمیدازول مشهور هستند و مترونیدازول نیز به این گروه تعلق دارد.شاید برایتان جالب باشد که مترونیدازول فقط بر روی عفونت های باکتریایی و تک یاختگان اثر دارد و بر روی عفونت های ویروسی بی تاثیر است.اگر بیش از حد و غیر اصولی از مترونیدازول استفاده کنیم کترایی اش کم می شود.

قرص مترونیدازول به چه دلیل تجویز می شود؟

قرص مترونیدازول برای از بین بردن باکتری ها و میکروارگانیسم ها که باعث عفونت در دستگاه تولید مثل، دستگاه گوارش، پوست، واژن و سایر قسمت های بدن هستند، تجویز و مصرف می شود و اگر درست و اصولی مصرف شود بسیار مفید و موثر خواهد بود.بسیاری از دکترها قرص مترونیدازول را همراه با داروهای ضد زخم برای درمان زخم معده تجویز می نمایند.

قرص متروماکس برای چیست

قرص مترونیدازول

نحوه مصرف قرص مترونیدازول چگونه است؟

اگر قرص مترونیدازول را همراه با غذا یا آب زیاد و یا شیر مصرف نمایید از ناراحتی معده جلوگیری می کند.نمی توان گفت چه مقدار قرص مترونیدازول مصرف کنید چرا که به نوع بیماری شما و عفونت و واکنش بدنتان وابسته است.تا زمانیکه قرص های تجویز شده تمام نشده دست از مصرف برندارید حتی اگر به ظاهر خوب شده باشید

عوارض جانبی قرص مترونیدازول چیست؟

قرص مترونیدازول ممکن است باعث عوارض زیر شود

سرگیجه

سردرد

اسهال

تهوع

استفراغ

معده درد

کاهش اشتها

یبوست

خشکی دهان

قرص متروماکس برای چیست

قرص مترونیدازول 250

اگر دچار موارد فوق شدید حتما به دکتر مراجعه کنید

مصرف قرص مترونیدازول می تواند باعث سیاه شدن ادرار شود ولی مشکل زا نیست.پزشکان فقط به این دلیل قرص مترونیدازول را تجویز می کنند چون معتقدند که فواید این قرص برای بیمار بیش از ضرر هایش است.اکثرا این دارو مشکلی را در افراد ایجاد نمی کند.

اگر مشکلات زیر را پس از مصرف قرص مترونیدازول در شما به وجود آمد حتما پزشکتان را در جریان بگذارید

بی ثباتی، تشنج، تغییرات خلقی و ذهنی (همچون گیجی)، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست ها و یا ادرار دردناک

اگر تغییراتی غیرمعمول ولی بسیار جدی، همچون درد چشم ها، سردرد شدید و مداوم، تغییرات ناگهانی در بینایی، خشکی و درد گردن، گلودرد، تب مزمن، خونریزی و کبودی غیرطبیعی، درد شدید شکم و تهوع و استفراغ مداوم و شدید برای شما اتفاق افتاد، سریعا پزشک خود را باخبر نمایید.استفاده بلند مدت می تواند برفک دهان و یا نوع جدیدی عفونت قارچی واژنی را بوجود بیاورد.اگر برفک دهان و یا ترشحات چرکی در واژن خود مشاهده نمودید، پزشکتان را در جریان گذارید.واکنش و حساسیت بسیار شدید و جدی به این دارو، غیرمعمول است اما اگر اتفاق افتاد سریعا با اورژانس تماس حاصل فرمایید.لیست ارائه شده، عوارض جانبی کامل این دارو نیست و در صورتیکه مشکل دیگری حس کردید با پزشکتان تماس حاصل نمایید.

اگر مصرف قرص مترونیدازول را فراموش کردید چکار باید کنید؟

در صورت فراموش کردید که سر ساعت قرص مترونیدازول را بخورید بلافاصله پس از یادآوری مصرف نمایید به شرطی که نوبت بعدی خوردن قرص نشده باشد.همه ی موارد در مورد داروهای دیگر را در مورد قرص مترونیدازول رعایت کنید و از رطوبت و گرما و دسترس کودکان دور نگه دارید

قرص متروماکس برای چیست

قرص مترونیدازول 500

چند نکته در مورد قرص مترونیدازول

در صورت حساسیت به قرص مترونیدازول به پزشک اطلاع دهید

اگر داروی رقیق کننده خون دارید به پزشکتان اطلاع دهید(وارفارین، آستمیزول، لیتیوم، …)

اگر مبتلا به بیماری های خونی، کلیه، کبد و یا بیماری کرون هستید یا قبلا بوده اید به پزشکتان اطلاع دهید

در صورتی بارداری یا قصد باردار شدن و شیر دادن به پزشکتان اطلاع دهید

قرص مترونیدازول می تواند باعث جساسیت پوستی شود

اگر بعد از سه روز بهتر نشدید به پزشکتان اطلاع دهید

در موقع مصرف از استفاده از نوشابه های الکلی بپرهیزید

قرص متروماکس برای چیست

طریقه مصرف قرص مترونیدازول

قرص مترونیدازول چگونه با عفونت ها مبارزه می کند؟

ابتدا مترونیدازول در سلول جذب می شود و تحت واکنش‌های درون سلولی احیا می شود و به متابولیت‌های سمی تبدیل می‌ شود.متابولیت‌های مترونیدازول سبب آسیب دی-ان-آی DNA سلولی می‌شوند. از آنجا که واکنشهای احیای مربوط به تولید این متابولیت‌ها تنها درسلولهای بی هوازی رخ می‌دهند، سلول‌های انسان و باکتری‌های هوازی تا حد زیادی از آسیب مصونند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *