مراسم عیدی بردن برای عروس

مراسم عیدی بردن برای نوعروس آئین عیدی بردن برای عروس در قوم کرمانج خراسان … عیدی برای عروس – bargozideha.com عیدی بردن برای عروس و داماد عیدی عروس – nowaroos.com هدیه های پر هزینه | جدید آنلاین پیشنهاد خرید عیدی برای آقا داماد – نوعروس آئین عیدی بردن برای عروس در قوم کرمانج خراسان … عیدی عروس – nowaroos.com نمونه ای از تزیینات شب یلدا برای عروس خانم ها

مراسم عیدی بردن برای نوعروس

مراسم عیدی بردن برای نوعروس یکی از رسوم قدیمی در ایران است که در اکثر شهرها اجرا می شود.

با توجه به فرا رسیدن عید نوروز تصمیم گرفتیم به این مطلب بپردازیم و شما همراهان سایت عروسی را با آداب و رسوم کشورمان آشنا کنیم.

در دوران نامزدی و عقد مراسم عیدی بردن و هدیه دادن به نوعروس، از طرف خانواده داماد انجام می شود و متقابلا خانواده عروس نیز به نوعروس و تازه داماد هدایایی تقدیم می کنند.

روزهای پایانی اسفندماه که از راه می رسد رسم “عیدی برون” برای نوعروسان رونق می گیرد که در آن جمعی از خانواده داماد در کنار خنچه های گل و شیرینی، هدیه ای را که این روزها اغلب قطعه ای طلاست پیشکش نوعروس می کنند و در مقابل خانواده تازه عروس نیز به خانواده داماد و همراهان آنان ولیمه می دهند.

عیدی بردن

عیدی دادن به نوعروس، از آداب و رسوم قدیمی مردم ایران است که در این آیین اگر دوران نامزدی با یکی از اعیاد مذهبی مصادف می شد، خانواده داماد چند نفر از زنان فامیل را برای ˈعیدی برونˈ دعوت می کردند.

عیدی مخصوص نوعروس به صورت های مختلف همچون پول نقد، طلا و جواهر، لباس و یا ملک و دارایی متناسب با درآمد خانواده داماد انجام می شود.

در این مراسم مقداری شیرینی، برنج، قند، روغن و هدایای مخصوص عروس مانند طلا، لباس، آجیل و ماهی قرمز عید نوروز را در سینی های بزرگ (مجمع) می گذاشتند و با پارچه های رنگی آنرا تزئین می کردند و به اصطلاح خنچه هایی برای پیشکش به نوعروس آماده می کردند.

در اکثر مواقع این رسم دیرین با کمک زنان فامیل اجرا می شود و در آن چندین سینی شامل هدایا، حنا، گل و شیرینی تزئین شده به خانه عروس برده می شود.

گاهی اوقات رسم عیدی بردن برای نوعروس با سنتی جانبی با عنوان “سر رختی” همراه می شود که در آن برای مادر، مادربزرگ، پدر، پدربزرگ، برادران و خواهران عروس نیز هدایایی آورده می شود.

کسانی که خنچه ها را حمل می کنند هنگام بردن عیدی با هلهله و شادی صحنه های زیبایی از مهر و محبت و شادی را برپا می کنند.

پیش از بردن هدایا نیز خانواده نوعروس با روشن کردن آتش و دود کردن اسفند و ذکر سلام و صلوات و دست افشانی از خانواده و اقوام داماد استقبال می کنند.

در این مراسم خانواده داماد شام مهمان خانواده عروس هستند و شب را همان جا سپری می کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *