هر لیر چند تومان است

100 دلار آمریکا معادل چند لیره ترکیه است؟ :: ترکیه … تركيه آنلاين – ليره تركيه چند؟ هر لیر ترکیه چند ریال ایران است – مجله اینترنتی … نرخ واقعی دلار چند تومان است؟ قیمت ارز لیره لبنان – 1 ریال مرجع آخرین قیمت ها قیمت هر یورو چند تومان است – 1 ریال مرجع آخرین قیمت ها هزار پوند چند تومان است؟ – اخبار رازنامه آخرین نرخ‌های رسمی و غیررسمی ارز هر دلار چند سنت هستش؟؟ و هر سند چند تومن ایران … هر دلار چند لیر ترکیه است – javab-soal.ir

نرخ ليره ترك در بازار تهران

تركيه آنلاين : همزمان با كاهش نرخ دلار ، نرخ ساير ارزها نيز كاهش قابل توجهي داشت به طوري كه قيمت اكثر ارزها در مقايسه با بهمن و اسفندماه حدود 20 درصد كاهش داشته است.

روز گذشته در بازار ارز تهران هر ليره ترك به قيمت 920 تومان به فروش رسيد. اين درحالي اسن كه فيمت ليره در بهمن ماه به 1300 تومان هم رسيده بود. قیمت لیر بهتاریخ 95/12/11 1050 تومان رسیده است.

گفتني است در ارديبهشت‌ماه سال گذشته هر لير ترك معادل 680 تومان بود.

همه چیز در باره لیره ترک (TL)

واحد پول ترکیه لیره ی ترک است که به اختصار TL (لیره ی ترک) گفته می شود و اجزای این واحد قروش (کروش در گویش ترکی استانبولی) می باشد. هر لیره ی ترک 100 قروش است . بدلیل ارزش پایین لیره ترک در مقابل دلار ، در سال 2005 ترکیه شش صفر از واحد پول خود را حذف کرد . در واقع یک میلیون لیره ترک تبدیل شد به یک لیره !

پس از این اتفاق ، واحد پول نیز تغییر کرده و YTL (لیره ترک جدید) گفته می شد . اما در سال 2009 این واحد مجددا به TL تغییر یافت .

بسیاری از دوستانی که به هر دلیل از سالها قبل مقداری از پولهای واحد قدیمی را در اختیار دارند و از اوضاع بی خبرند ، خیلی ذوق زده می شوند و از من سوال میکنند که ما یک اسکناس (مثلا) 250000 لیری داریم و الان با این پول چند ماه ! میتوانیم در ترکیه بمانیم؟ خدمت این دوستان عارضم که این اسکناسها دیگر ارزشی ندارند و اگر هم داشتند معادل ربع لیره ی فعای (حدود 300 تومان) می ارزید که در ترکیه حتی برای یکبار دستشویی رفتن هم کافی نیست ! بنابر این اگر اسکناس ترک دارید که عدد روی آن بیشتر از 200 است فقط به درد گذاشتن در آلبوم می خورد ولا غیر !

اسکناسهای لیره ترک با مقادیر 5 – 10 – 20 – 50 – 100 – 200 لیره چاپ شده است .

خوشبختانه در ترکیه پول خرد (مسکوک) به مقدار کافی موجود است و فعلا در آن کشور همانند کشور ما از پول خرد ها برای ذوب و ساخت قاشق ! استفاده نکرده اند و در ترکیه کسی بجای بقیه پول شما به بهانه نداشتن پول خرد ، آدامس و چسب زخم تحویلتان نخواهد داد. پول خرد در قالب  سکه های 1 – 5 – 10 – 25 – 50 قروش  و 1 لیری موجود است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر لیر چند تومان است

ارزش هر 100 دلار چند لیره است؟ :: ترکیه آنلاین قیمت ارز لیره لبنان – 1 ریال مرجع آخرین قیمت ها آخرین نرخ‌های رسمی و غیررسمی ارز تركيه آنلاين – ليره تركيه چند؟ هر دلار چند سنت هستش؟؟ و هر سند چند تومن ایران … هر پوند انگلیس چند ریال ایران است – اخبار رازنامه قیمت هر یورو چند تومان است – 1 ریال مرجع آخرین قیمت ها نرخ واقعی دلار چند تومان است؟ امروز دلار، سکه و طلا چند قیمت خورد 100 هزار تومان به دینار عراقی چند میشود؟

سلام

شما در هنگام خروج از مرز نیازی به لیر ترک نخواهید داشت و چنانچه قصد توقف یا خرید یا سوختگیری تا شهر مقصد را ندارید ، از خرید و همراه بردن لیر ترک اجتناب کنید . به هیچ عنوان از دلال های لب مرز که اصرار میکنند لیر به همراه داشته باشید ، لیر نخرید .

بهترین کار در سفرهای خارجی ، بخصوص سفر به ترکیه و وان ، بهمراه داشتن دلار یا یورو است . شما وقتی به وان برسید و در هتلی اتاق هم بگیرید ، پاسپورت شما را نگه داشته و اصراری بر پرداخت پول در لحظه ی ورود ندارند . بنابر این می توانید اول مستقر شوید و در اولین گشت خودتان در شهر ، لیر ترک تهیه کنید . نکات بسیار مهمی را در تعویض پول به تجربه دریافته ام که اگر بکار ببندید مطمئنا ضرر نخواهید کرد 

برای چنج کردن دلار با لیره حتما حتما در صرافی این کار را بکنید . مغازه های زیادی آگهی نوشته اند (حتی به فارسی) که حاضرند دلارهای شما را بخرند . مطمئن باشید با این کار ضرر خواهید کرد . در ترکیه به صرافی DOVIZ می گویند و در هر خیابان (بخصوص در اطراف مراکز خرید) بسادگی میتوانید آن ها را پیدا کنید .

اما …..

قیمت لیر در برابر دلار معمولا نزولی است . برای همین ، تمام ارز همراه خود را یکجا تبدیل نکنید . هر روز به مقدار نیاز لیر بخرید . آخرین قیمت برابری دلار و لیر ، همچنین قیمت روز بنزین و طلا در ترکیه را می توانید از اینجا ببینید .

در موقع خرید لیر ترک ، صرفا به قیمت درج شده در تابلو صرافی اعتماد نکنید . معمولا با چانه زدن می توانید دلار خود را به قیمت بالاتر از قیمت درج شده در تابلو بفروشید . خجالت را کنار بگذارید . کسی که شما را نمی شناسد . ضرر هم نمیکنید و چیزی هم از دست نمی دهید. معمولا اگر قیمت بین قیمت درج شده ی خرید و فروش صرافی ها را پیشنهاد بدهید قبول میکنند.

در هنگام خروج از مرز قانونا نباید نفری بیش از 5000 دلار همراه شما باشد . اما معمولا حساسیتی در این مورد بخرج داده نمی شود . بردن پول ایرانی معمولا گره گشا نیست چون صرافی ها فقط 50 هزار تومانی قبول میکنند و آنرا با قیمتی بسیار پایین از شما می خرند که بصرفه نیست.

چانه زدن را در ترکیه فراموش نکنید . این مطلب که جنس مارکدار قیمتش ثابت است را کلا کنار بگذارید . معمولا فروشندگان اگر بفهمند که شما واقعا قصد خرید دارید سر قیمت با شما کنار خواهند آمد .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *