پارچه های حریر

انواع پارچه حریر طرحدار – iranraiment.com مدل های شیک بلوز زنانه با پارچه حریر مدل پارچه های حریر جدید – zaneparsi.ir فروش پارچه حریر نازک لباسی گروه تولیدی صنعتی ناز حریر خراسان پارچه های ساتن و لباس عروس -پرده حریر – Namakala.com انواع پارچه حریر ساده – parchebazar.com انواع پارچه حریر – bargozideha.com پارچه بافی | پارسی ویکی انواع پارچه – apadanacurtain.com

روشی برای دوخت پارچه‌های حریر

زیبایی و ظرافت پارچه‌های حریر سبب شده که مورد علاقۀ اغلب خانم‌های خوش‌لباس باشند. اما دوخت این پارچه‌ها به دلیل نازک بودن آنها از دو

زیبایی و ظرافت پارچه‌های حریر سبب شده که مورد علاقۀ اغلب خانم‌های خوش‌لباس باشند. اما دوخت این پارچه‌ها به دلیل نازک بودن آنها از دوخت سایر پارچه‌ها مشکل‌تر است در زیر روشی برای دوختن درزها و لبه‌ها در پارچه‌های حریر آموزش داده شده‌است:

روش دوختن درز

 این درز محکم و باریک است و می‌توانید از آن برای دوخت خطوط صاف و منحنی در پارچه‌های نازک همچون حریر، اورگانزا، شیفون و ژرژت استفاده کنید.

مراحل

1-الگوی لباس خود را روی کاغذ الگو کپی کنید. خطوط دوخت، خط راه و چرت‌ها را به کاغذ منتقل نمایید. با خط‌کش برای هر یک از خطوط دوخت 3 سانتی‌متر اضافه درز روی کاغذ علامت بگذارید. این خطوط جدید، خطوط برش هستند.

پارچه های حریر

2- پارچه را روی کاغذ بگذارید و با سوزن ته‌گرد آنها را به هم وصل کنید. اگر پارچۀ شما پشت و رو دارد، دقت کنید که هنگام گذاشتن پارچه روی کاغذ، روی پارچه به سمت شما و پشت آن به سمت کاغذ باشد.

پارچه های حریر

3- پارچه را به همراه کاغذ زیر چرخ ببرید و با درجۀ استاندارد چرخ (5/2) از روی خطوط دوخت بدوزید تا پارچه کاملاً به کاغذ وصل شود.

پارچه های حریر

4- بعد از دوختن پارچه به کاغذ، پارچه و کاغذ اضافه را روی خطوط برش بچینید.

پارچه های حریر

5- در این مرحله دو تکه‌ای را که می‌خواهید به هم بدوزید مطابق شکل روی هم بگذارید. طوری که روی هر دو پارچه به سمت بالا باشد و اضافه درزها کنار هم قرار بگیرند.

پارچه های حریر

در تکۀ‌ سمت چپ، کاغذ را از از دو طرف درزی که می‌خواهید بدوزید پاره کنید و دور بریزید. اما کاغذ را از بدنۀ کار جدا نکنید. تکۀ سمت چپ را روی تکۀ سمت راست بگذارید. خطوط دوخت را روی هم گذاشته و با سوزن ته‌گرد نگه دارید.

سپس  از روی خط دوخت بدوزید تا دو تکه پارچه به هم متصل شوند.

پارچه های حریر

6-  کاغذ را از روی اضافه درز تکۀ صورتی  رنگ پاره کنید و دور بریزید. همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید دو تکه پارچه به هم وصل شده‌اند و اضافه درزها در دو جهت مخالف قرار گرفته‌اند.

پارچه های حریر

7- در تکۀ صورتی مقداری از کاغذ را از کنار درز دور کنید یا کمی از آن را پاره کنید. سپس اضافه در تکۀ صورتی را تا کنید و روی پارچۀ صورتی بگذارید و اتو کنید. پس از اتو کردن می‌بینید که هر دو اضافه درز در یک جهت قرار می‌گیرند.

پارچه های حریر

8- روی اضافه درز  تکۀ صورتی، به فاصلۀ‌ 3 میلی‌متر از لبۀ تا شده بدوزید. با این دوخت هر دو اضافه درز دوخته خواهد شد.

پارچه های حریر

9- کار را به رو برگردانید. اضافه درز تکۀ بنفش را بردارید، آن را تا کنید و روی پارچۀ بنفش بگذارید. سپس آن را اتو کنید. در این مرحله دوباره اضافه درزها در دو جهت مخالف قرار خواهند گرفت. سپس روی اضافه درز بنفش رنگ، به فاصلۀ 3 میلی‌متر از لبۀ تا شده بدوزید.

10- این مرحله را می‌توانید برای محکم‌تر شدن درز انجام دهید: چرخ خیاطی را برای دوخت زیگزاک سه بخیه‌ای با عرض 8/1 میلی‌متر و طول بخیه 75/0 میلی‌متر تنظیم کنید و روی درز بدوزید. طوری که درز دقیقاً در وسط دوخت زیگزاک قرار بگیرد.

11- در انتها، تمام دوخت‌هایی را که انجام داده‌اید، با دوخت ساتن (توپردوزی) بپوشانید. چرخ خیاطی را طوری تنظیم کنید که دوخت ساتن را با عرض 8/3 میلی‌متر بدوزد.

12- با دقت، اضافه درز تکه‌های بنفش و صورتی را از کنار دوخت ساتن قیچی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *